The 16 hz Project
StoryEditor

Neviete sa sústrediť? Skúste skladbu s binaurálnymi beatmi

24.02.2020, 14:15
Autor:
redred
Na svete je inšpiratívna kampaň, výťažok z nej pôjde pre Ligu za duševné zdravie.

Nový projekt z dielne agentúry Róbert Slovák a jeho priatelia, prináša na trh unikátne spojenie výsledkov vedeckého bádania so súčasnou hudbou, ktoré zlepšuje  koncentráciu. Navyše, výťažok z projektu putuje Lige za duševné zdravie.

Asi ste to už zažili. Snažíte sa sústrediť na náročný text, prípadne chcete dostať do hlavy cudzojazyčné frázy. Ibaže mozgu sa akosi nechce. Čo s tým? Aktivita mozgu sa dá ovplyvňovať rôznymi spôsobmi. Svetlom, magnetom či zvukom. Doterajšie vedecké výskumy prišli na to, že mozog vykonáva svoju činnosť pri rôznych frekvenciách, teda mozgových vlnách. Pri úplnom uvoľnení zodpovedá frekvencia 10 Hz, pri nervozite stúpne na 40 Hz. Ak sa mozog dobre sústredí, jeho aktivita dosahuje výšku 16 Hz. Avšak ako ho prinútiť, aby sa naladil na správnu frekvenciu?

Určité zvuky vedia koncentráciu zlepšiť

Riešením sú takzvané binaurálne beaty, ktoré vznikajú spojením dvoch tónov rôznej frekvencie, počúvaných každým uchom osobitne. Výsledný súzvuk ovplyvňuje frekvenciu mozgových vĺn a vytvára takzvané neurónové naladenie. Laicky povedané, mozog sa „naladí“ na správnu činnosť. Problémom zostávala používateľská skúsenosť, čiže počúvateľnosť – či skôr nepočúvateľnosť beatov. 

Zvuková stopa má podobu nepretržitého ruchu. Zároveň nie je nič príjemné, ak vám do každého ucha prúdia tóny v inej frekvencii. Ale čo keby bol zvuk nielen účinný, ale zároveň by bol príjemnejší?

Teóriu si treba overiť. Najlepšie vlastným výskumom

Riešením je „vložiť” binaurálne beaty do príjemnej a najmä počúvateľnej pesničky. Či to bude naozaj fungovať, overil výskum. „Testovaní dobrovoľníci mali popri počúvaní riešiť náročné úlohy a zároveň im bola pomocou EEG meraná aktivita mozgu. Zistili sme, že binaurálne beaty naozaj fungujú. A to aj vtedy, keď sú súčasťou príjemnej skladby, pretože úroveň koncentrácie sa zlepšila,“ vraví autorka projektu Romana Umrianová, ktorá výskum realizovala. Cesta od teórie k praxi býva zvyčajne kľukatá a dlhá. V tomto prípade sa proces podarilo urýchliť a výsledky výskumu sa dostali do praxe za pár mesiacov.

Skladba, ktorá vás bude baviť a iným pomôže

Na túto časť práce oslovila agentúra piatich ostrieľaných hudobných producentov. Adam M. Kuruc, PJONI, This Is Kevin, Bobsan a Stroon – všetko sú to mená, ktoré už na hudobnej scéne niečo dokázali, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Umelci zakomponovali binaurálne beaty do špeciálnej skladby, ktorá je nielen príjemná na počúvanie, ale zároveň zlepšuje koncentráciu. O vizuálne atraktívne uvedenie projektu do života sa postaral oceňovaný výtvarník Ašot Haas, ktorý pomocou skladby vytvoril unikátny sklenený objekt. Výsledné dielo bolo predstavené v bratislavskom klube Bless x Nu Spirit a dnes si ho môže ktokoľvek kúpiť na stránke www.16hz.org. „Toto je presne projekt, aký chcem robiť – inovatívna kampaň, ktorá využíva vedecké poznatky a zároveň zlepšuje kvalitu života ľudí,“ vraví Róbert Slovák. Navyše, The 16 Hz Project pomáha nielen samotným poslucháčom skladby, ale aj nepriamo. Výťažok z predaja bude venovaný Lige za duševné zdravie, ktorá zasa podporí projekty pre ľudí s poruchami koncentrácie.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 06:01