Prieskum agentúrou Ipsos bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1052 respondentov vo veku 18 rokov a viac v dňoch 12. - 16. 3. 2020 pomocou online zberu dát. Súbežne bol realizovaný v Českej republike na reprezentatívnej vzorke 1094 respondentov vo rovnakom veku ako na Slovensku.
Preventívne opatrenia sú vnímané pozitívne
Postupy a opatrenia, ktoré na území Slovenska nariadili miestne autority (vláda, samosprávy, mestá) sú považované za potrebné až 94 percentami populácie (75 percent ich vníma ako rozhodne potrebné a 19 percent ako skôr potrebné). Skupinou, v ktorej sú tieto opatrenia najčastejšie vnímané ako rozhodne potrebné sú ľudia nad 65 rokov, medzi ktorými takto odpovedalo až 86 percent z nich.
Preventívne opatrenia boli na Slovensku prijímané skôr a vo väčšej miere, ako v okolitých krajinách, resp. v krajinách s podobnými počtami nakazených ľudí. Väčšina respondentov v tomto prieskume odpovedala na otázky až po vyhlásení prvých opatrení zo 14. 3. 2020, to znamená že ich odpovede zahŕňajú aj hodnotenie týchto prvých masívoch opatrení.
Slováci sa považujú za disciplinovaných pri dodržiavaní odporúčaní
Odporúčanými pravidlami v súvislosti s prevenciou a ochranou voči koronavírusu (napr. vyhýbanie sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí, zvýšená hygienu, vyhýbanie sa osobnému kontaktu so staršími ľuďmi, malými deťmi a pod.) sa riadi 97 percent Slovákov. 75 percent tvrdilo, že tieto pravidlá plne rešpektuje a zvyšných 22 percent uviedlo, že pravidlá rešpektujú, ale iba niektoré z nich.
Najdisciplinovanejší sú opäť ľudia vo veku nad 65 rokov, medzi ktorými priznalo plné rešpektovanie odporúčaných pravidiel 86 percent z nich. Plné rešpektovanie pravidiel uvádzali častejšie aj ženy (80 percent), pričom medzi mužmi išlo iba o 69 percent z nich. Podobne, odporúčania najčastejšie plne dodržiavajú ľudia z veľkých miest nad 100 000 obyvateľov (82 percent z nich).
Takmer všetci si pravidelne umývajú ruky, pätina obyvateľov prešla na home office
Pri preventívnych krokoch v súvislosti s koronavírusom bolo najčastejším opatrením medzi populáciou umývanie rúk. 89 percent oslovených povedalo, že si pravidelne umývajú ruky (v Bratislave je to až 95 percent).
Ďalšími opatreniami, ktoré podstúpila veľká časť obyvateľov boli: vyhýbanie sa miestam s väčšou koncentráciou ľudí (80 percent), obmedzovanie návštev reštaurácií, barov a kaviarní (72 percent), pravidelné používanie dezinfekčných prostriedkov (57 percent), obmedzovanie využívania MHD (54 percent) a obmedzovanie styku s kamarátmi, rodinou a známymi (51 percent).
Prácu z domu (home office) začala vzhľadom na situáciu využívať takmer pätina Slovákov (19 percent). V Bratislave je toto číslo ešte vyššie, a takýmto spôsobom pracovala viac ako tretina všetkých jej obyvateľov (34 percent).
Preventívne nákupy zásob vykonala približne tretina ľudí. Najčastejším prípadom boli nákupy zásob trvanlivých potravín (27 percent), zásob liekov (19 percent) a zásob drogérie (18 percent).
Jedným z najmenej využívaných opatrení bolo nosenie respiračného rúška. V rámci celého Slovenska ho využívalo iba 12 percent obyvateľstva, v Bratislave to bolo 20 percent. Prísnejšie odporúčania na nosenie rúšok boli však komunikované až počas nedele 15. 3., preto je možné očakávať, že toto číslo už behom 16. 3. narástlo.
Pri väčšine uvedených opatrení opäť platí, že k nim pristupovali častejšie ženy, ako muži a rovnako ich častejšie vykonávali ľudia v Bratislave.
V Čechách sa situácia líši
„V Česku bola situácia odlišná, najmä pokiaľ ide o dodržiavanie odporúčaní na ochranu pred koronavírusom. Zatiaľ čo na Slovensku ich dodržiavalo 97 percent ľudí (z toho 75 percent plne dodržiavalo), v Česku sme sa pohybovali na úrovni 93 percent, pričom iba 64 percent plne rešpektovalo odporúčania. To však môže byť spôsobené tým, že v Českej republike boli masívnejšie opatrenia prijaté až v nedeľu 15. 3. večer, kedy už bol zber dát uzatvorený,“ vysvetľuje Jakub Hankovský, riaditeľ agentúry Ipsos.