Uniphone
StoryEditor

Prvý samostatný virtuálny operátor na slovenskom trhu

06.05.2020, 15:09
Autor:
redred
Hlavný zámer Uniphone-u je poskytovať telefónne služby veľkoobchodným spôsobom.

V najbližších mesiacoch sa ponuka mobilných telekomunikačných služieb na Slovensku rozšíri o nové značky.

Spoločnosť Uniphone pripravuje spustenie prvého samostatného virtuálneho operátora s názvom Unimobile, ktorý umožní poskytovať mobilné služby firmám z rôznych odvetví pod ich vlastnou značkou.

Unimobile je samostatným virtuálnym operátorom, takzvaným Full-MVNO. Samostatný virtuálny operátor vlastní a prevádzkuje všetky časti mobilnej siete s výnimkou vysielačov, uzatvára roamingové dohody s prevádzkovateľmi sietí, vydáva vlastné SIM karty so svojimi telefónnymi číslami a sám tvorí maloobchodnú ponuku. Kým v krajinách Európskej únie takíto operátori fungujú bežne, na Slovensku doteraz nepôsobil ani jeden.

Väčšina európskych krajín má dnes desiatky virtuálnych operátorov a niektorí z nich majú milióny zákazníkov. Sme jedna z posledných krajín v EÚ, kde nezávislí virtuálni operátori neexistujú a my sme odhodlaní tento stav zmeniť,“ uviedol Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone, ktorý je tiež predsedom Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu.

Uniphone má už funkčný roamingový prístup do zahraničných 2G, 3G aj 4G mobilných sietí s vlastnými SIM kartami. Firma ohlásila Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb rozšírenie činnosti o mobilného virtuálneho operátora a oslovila všetkých štyroch slovenských operátorov s požiadavkou na vzájomné prepojenie sietí vrátane prenositeľnosti čísiel.

Z našej strany vieme všetky domáce prepojenia zrealizovať v najbližších pár mesiacoch, rýchlosť ďalšieho postupu teraz závisí najmä na druhej strane – na oslovených mobilných operátoroch", uviedol M. Rybárik.

Hlavný zámer Uniphone-u je poskytovať telefónne služby veľkoobchodným spôsobom – v spolupráci s partnermi, napríklad s regionálnymi telekomunikačnými poskytovateľmi, ktorí môžu ponúkať mobilné služby pod vlastnou značkou. „Podobným spôsobom spolupracujeme s partnermi aj pri poskytovaní služieb v pevnej telefónnej sieti, a niektorí z nich sa už na spustenie mobilných služieb pripravujú,“ dodal M. Rybárik.

Poskytovateľmi telekomunikačných služieb ako doplnku k svojmu hlavnému biznisu sa týmto spôsobom môžu stať aj firmy z iných odvetví s maloobchodnou sieťou.

Za hlavného technologického partnera pre projekt virtuálneho operátora Unimobile bola v medzinárodnom tendri vybraná rumunská spoločnosť Null Team, ktorá so svojou platformou Yate stojí za viacerými úspešnými realizáciami podobných sietí v EÚ aj v iných krajinách sveta. Null Team dodal a pomohol implementovať všetky potrebné súčasti virtuálnej mobilnej siete Unimobile, ktorá podporuje technológie 2G, 3G aj 4G a je pripravená na 5G.

 

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 08:41