Getty Images
StoryEditor

Súd pozastavil prístup k údajom z mobilov

13.05.2020, 16:40
Autor:
(čtk)(čtk)
Operátori dáta o pohybe mobilných telefónov poskytovali bez súhlasu majiteľa.

Slovenskú ústavný súd pozastavil platnosť časti kontroverzného zákona, na základe ktorého mali hygienici počas pandémie spôsobenej ochorením Covid-19 získať prístup k údajom o pohybe mobilných telefónov. Informoval o tom predseda súdu Ivan Fiacan.

Časť novely telekomunikačného zákona umožňovala sprístupnenie dát od telekomunikačných operátorov Úradu verejného zdravotníctva.

O súlade zákona s ústavou sa podľa Fiacana rozhodne neskôr. Súd tak čiastočne vyhovel návrhu Smeru-SD, ktorí vyslovili obavy zo zneužitia zákona na sledovanie obyvateľov a ktorí podnet na preskúmanie zákona podali.

Slovenský parlament v marci rozhodol, že hygienici počas pandémie budú dostávať od mobilných operátorov údaje o pohybe mobilných telefónov, a to aj bez súhlasu ich majiteľov.

Vláda túto zmenu zdôvodnila tým, že má pomôcť znížiť šírenie nákazy prostredníctvom odhaľovania osôb, ktoré prišli do kontaktu s infikovanými.

"Ústavný súd si je vedomý, že súčasná pandémia si vyžaduje nasadenie rýchlych a inovatívnych riešení na ochranu života a zdravia obyvateľov. Zároveň však musí zabezpečiť, aby nedošlo k erózii právneho štátu," povedal Fiacan. Dodal, že schválený zákon umožňoval spracovať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne vymedzený účel takéhoto postupu, či chýbali záruky proti prípadnému zneužitiu osobných údajov.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 07:09