Zverejnený prieskum spoločnosti Mastercard uvádza, že 78 percent všetkých transakcií sa v súčasnosti v Európe uskutoční bezkontaktne. V Európe bolo používanie bezkontaktných platieb vždy rozšírenejšie ako v ostatných častiach sveta. Spoločnosť Mastercard navyše v 42 krajinách vrátane Slovenska zvýšila limit pre bezkontaktné platby a ešte viac ich tým zjednodušila.
V rámci prieskumu súhlasilo 89 percent opýtaných s tým, že prechod k používaniu bezkontaktných platieb bol jednoduchý. Takmer polovica (42 percent) respondentov uviedla, že sa počas pandémie ochorenia Covid-19 spoliehali na hotovosť menej ako pred ňou. Okrem toho 73 percent európskych respondentov uviedlo, že ani po skončení pandémie nehodlajú na využívaní bezkontaktných platieb nič meniť a 64 percent opýtaných uviedlo, že bezkontaktné platby sa pre nich stali uprednostňovaným spôsobom platenia v obchodoch.
Spomedzi účastníkov prieskumu používa svoj mobilný telefón na platenie 28 percent respondentov a v priemere 4 percentá používajú iné zariadenia umožňujúce bezkontaktné platby, napríklad smart hodinky. 17 percent respondentov uviedlo, že už vôbec nepoužívajú hotovosť a 40 percent opýtaných zmenilo najčastejšie používanú platobnú kartu práve preto, aby mohli platiť bezkontaktne.
Slováci dlhodobo patria na európsku špičku vo využívaní bezkontaktných platieb a už takmer všetky platobné terminály na Slovensku sú bezkontaktné. Platby kartou sú u nás obľúbené - podľa prieskumu Mastercard iResearch zo septembra 2019 by až 66 percent Slovákov by preferovalo už len platby kartou.
V súčasnosti sa 50 percent platieb na Slovensku zrealizuje pomocou platobnej karty a až v ďalších 22 percent prípadov nastáva prekážka na strane obchodníka, ktorý platbu kartou neumožňuje. Na kartových platbách u nás najviac oceňujeme, že je ich možné použiť kdekoľvek (26 percent) a že sú rýchle, jednoduché a bez nutnosti počítať hotovosť (24 percent).
Spotrebitelia, ktorí bezkontaktné platby používajú pri svojich každodenných nákupoch, uvádzajú ako dôvody pre trvalý prechod k tomuto spôsobu platby predovšetkým prehľadnosť (81 percent) a jednoduchosť (85 percent). Bezkontaktné platby sa najčastejšie uplatňujú pri nákupe potravín (87 percent), ďalej pri nákupoch v ostatných maloobchodných predajniach (48 percent) a v lekárňach (54 percent). Hoci väčšina spotrebiteľov (64 percent) k používaniu bezkontaktných platieb prešla preto, že ich považovali za bezpečný spôsob platby, existuje stále ešte priestor pre ďalšie zvyšovanie dôvery ľudí na využívanie bezkontaktných platieb.
„V porovnaní s klasickými kartami s čipom vyžadujúcimi zadanie PIN kódu je v Európe výskyt podvodov pri bezkontaktných platbách nižší a ďalej klesá. Po zvýšení limitov pre bezkontaktné platby sme zaviedli aj ďalšie opatrenia proti podvodom, ako sú kumulatívne limity platieb či sprísnené kontroly,“ dodal Rigo Van den Broeck, viceprezident spoločnosti Mastercard pre kybernetické a informačné riešenia.