StoryEditor

Blokáda extrémizmu prichádza pod balkóny a na sídliská po celom Slovensku

11.08.2020, 19:10
Autor:
redred
Potulná galéria bojuje umením proti xenofóbii, rasizmu aj domácemu násiliu.

Výšivka v krojoch odetých Slovákov, vítajúcich čiernych prisťahovalcov hajlovaním či karikatúra nacistickej čižmy, drtiacej pamätník Slovenského národného povstania.

Aj tieto diela dominovali bielemu nákladnému autu, ktoré ako Potulná galéria brázdi slovenské regióny a umením bojuje proti xenofóbii, rasizmu aj domácemu násiliu.

Potulná galéria prináša do miest a dedín Blokáda extrémizmu - výstavu 70 diel od 20 domácich aj zahraničných umelcov. Od začiatku augusta už prešla na svojom turné vyše desať miest a pozreli si ju dve tisícky divákov. Celkovo plánuje viac ako 90 predstavení na 30 miestach.

„Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie nás vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie šíriť kultúrne hodnoty ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu k umeniu a informáciám, ľuďom, ktorým sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus za kultúrou cestovať a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je limitovaná,“ vysvetľuje autor a kurátor projektu Juraj Čarný.

Ako dodáva, trasu turné Potulnej galérie vyberali aj s dôrazom na obce, kde bolo zaznamenané vysoké percento voličov extrémistických politických strán, historické skúsenosti obcí s fašizmom či fakt, koľko v nich žije obyvateľov „cudzincov“, „iných“ či Rómov.

Potulná galéria Blokáda extrémizmu

​Od začiatku augusta zavítala výstava už do Spišskej Novej Vsi, Veľkých Kapušian, Kráľovského Chlmca či do Humenného aj Handlovej a Banskej Štiavnice.

Jednými z vystavených diel sú napríklad výšivky výtvarníčky Ivany Šátekovej, zobrazujúce Slováka sediaceho za notebookom, ktorý má na stene zavesené plagáty so symbolmi komunizmu, sionizmu, fašizmu a islamu či vyššie spomenuté dielo krojovaných Slovákov vítajúcich prisťahovalcov.

Niežeby tu tých utečencov bolo viac, ako bývalo, ale teraz sa bojíme ich, lebo homosexuáli, židia, scientológovia a Maďari nás už nudili,” zvestuje zas jedna z karikatúr Shootyho.

Potulná galéria v roku 2020 pôsobí na “balkóne”, ktorý na nákladnom aute postavil umelec Stano Masár a je ústredným dielom tohto ročníka. „Balkón sa v posledných mesiacoch totiž pre mnohých z nás stal metaforou kontaktu s okolitým svetom. Tento rok prinesieme súčasné umenie ešte bližšie k ľuďom - výstavu, koncerty a performance predstavujeme na balkóne, ktorý zaparkujeme priamo pod oknami a balkónmi slovenských sídlisk,“ vysvetlil Juraj Čarný.

Práve na balkóne predstavuje Potulná galéria veľkoformátové karikatúry o kritickom myslení od Shootyho, kresby o domácom násilí a susedských nedorozumeniach Daniely Krajčovej a fotografie Borisa Németha z koronakrízy v rómskych osadách. Tomáš Rafa prináša video z extrémistickej demonštrácie v Žiline. V kolekcii vystavených diel nechýbajú ani trefné glosy formácie Kundy Crew, ktoré v motíve slovenskej ľudovej výšivky hlásajú napríklad heslo: „Taká bola doba” alebo „Všetkým všetko“ priamo zo spojlera auta.

„Ľudia v regiónoch - mladí, ako aj starší - sú nadšení, že do ich mesta pricestovala galéria. Často síce čakajú, že uvidia pekné obrazy, ale vysvetľujeme im, že výtvarné umenie sú aj objekty, fotografie a participatívne diela s posolstvom upozorňovať hoci aj na narastajúci extrémizmus či iné nebezpečné a aktuálne javy, hromadiace sa v spoločnosti,“ zdôrazňuje Juraj Čarný. „Naši mediátori sa prostredníctvom umeleckých diel pokúšajú divákov nasmerovať ku kladeniu otázok a hľadaniu odpovedí. Našou víziou je pomôcť ľuďom naučiť sa kriticky myslieť, hoci si uvedomujeme, že sme ešte iba na začiatku dlhej cesty,” dodáva.

Potulná galéria Blokáda extrémizmu

​Komunikáciu s publikom zabezpečujú performeri a hudobníci Erik Sikora (Džumelec), Matej Tále, Raptor a Samčo brat dážďoviek. Bezkontaktnú koncepciu galérie narušuje inštalácia Rolanda Farkaša, ktorý divákov individuálne “zatvára” do Minútovej karantény. Rúška pre Potulnú galériu pripravila kanadská autorka Shyra deSouza a argentínsko-nemecká skupina migrantas.org vytvorila plátenú tašku ľudia = ľudia, ktorú si diváci môžu sami vyfarbiť.

Pre detských divákov je pripravená špeciálna edícia detského sprievodcu, ktorý dostanú priamo pri bránach svojho paneláku spoločne s farebnými náramkami s heslami ako napríklad “Byť čestný je cool” či nálepkami s vystavenými dielami.

„Potrebujeme ešte vyrobiť veľa nálepiek, náramkov, odznakov, tašiek, rúšok a detských sprievodcov, ktoré budeme môcť zadarmo rozdávať deťom v regiónoch Slovenska. Workshopy tento rok z bezpečnostných dôvodov realizovať nemôžeme, chceli by sme preto deťom rozdať čo najviac umeleckých diel, ktoré sa budú ďalej virálne šíriť,“ hovorí Juraj Čarný. Projekt možno posledných päť dní podporiť prostredníctvom crowdfundingovej kampane na platforme Starlab.

Potulná galéria Blokáda extrémizmu

​​Potulná galéria sa už od roku 2017 túla po námestiach, školách a letných festivaloch slovenských miest a dedín s cieľom bojovať proti xenofóbii, extrémizmu a rasizmu. Venovala sa už téme utečeneckej krízy, konšpiračných teórii či spolužitiu s Rómami. Minulý rok si na konto pripísala 8000 najazdených kilometrov a 40-tisíc návštevníkov.

Aktuálny ročník výstavy mal predpremiéru na festivale Pohoda in the Air a pred synagógou v Trenčíne, vernisáž sa uskutočnila v Kráľovskom Chlmci a finisáž je plánovaná na Dobrom trhu v Bratislave.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 10:50