StoryEditor

Ako prežívate pandémiu? Uchovajte svoje pocity pre ďalšie generácie

15.10.2020, 09:00
Autor:
redred
Brazílske múzeum ponúka príležitosť zanechať odkaz o koronakríze budúcim generáciám.

Brazílske virtuálne múzeum životných príbehov Museu da Pessoa ponúka zaujímavú príležitosť zanechať odkaz o koronakríze budúcim generáciám.

Počas prvej vlny pandémie koronavírusu vytvorilo múzeum online denník v rámci iniciatívy ‘My pandemic diary’. Bežní ľudia sem môžu nahrať svoj príbeh, zážitky či emócie počas krízy

Múzeum sa zároveň spojilo so spoločnosťou Piql, ktorá tieto záznamy zarchivuje na špeciálnom filmovom páse, ktorý má životnosť minimálne 500 rokov a bude uložený v Svetovom arktickom archíve - za polárnym kruhom, štvrť kilometra pod zemským povrchom.

Svalbard

Aký je váš svet počas pandémie?

Ako sa počas tohto obdobia cítite a čo pre vás znamenajú aktuálne opatrenia? Svoje postrehy z pandémie môžete aj vy nahrať na webovej stránke múzea, a to do konca októbra. Váš príbeh sa tak stane súčasťou projektu múzea a vďaka unikátnej technológii na dlhodobé archivovanie údajov zostane zachovaný ďalšie stovky rokov.

Múzeum da Pessoa vzniklo v roku 1991, čiže ešte pred vznikom internetu. V roku 1997 otvorilo svoj virtuálny priestor na príjem príbehov cez internet. Víziou múzea je zaznamenávať životné príbehy každého, kto o to prejaví záujem. Tieto príbehy môžu neskôr prispieť k ucelenému obrazu o konkrétnej dobe či udalosti v svetových dejinách.

60 miliónov dokumentov

Aktuálne je v rámci rôznych projektov spracovaných už viac ako 60 miliónov fotografií a iných dokumentov. “Ide o jedinečný počin v histórii ľudstva. O iných významných obdobiach spred stoviek rokov sa máme možnosť dozvedieť väčšinou iba z úradných záznamov a už menej vieme, ako ich prežívali bežní ľudia. Vďaka brazílskemu projektu online pandemického denníka tak po prvýkrát vieme zaistiť, že si ľudia, povedzme o tisíc rokov, budú môcť prehrať výpovede priamych svedkov historických míľnikov v našich dejinách. Som hrdý, že môžeme byť toho súčasťou,” hovorí Ladislav Hodinka, konateľa spoločnosti Piql Slovakia.

Museum da Pessoa a Piql veria, že takýmto originálnym spôsobom je možné zdokumentovať aktuálne dianie nielen z pohľadu štúdií, článkov a spravodajstva, ale aj formou reálnych spomienok ľudí, ktorí si pandémiou prešli.

Archivácia na piqlFilm má výhody v tom, že údaje uložené na tomto médiu sú trvácne, nezmazateľné, nikto dáta nevie modifikovať a vďaka offline uloženiu je minimálna šanca ich zneužitia v kybernetickom priestore. Čítanie samotných dát nie je závislé na konkrétnom čítacom zariadení jedného výrobcu.

Arctic World Archive

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 13:53