StoryEditor

Pozor na falošné zbierky zneužívajúce konflikt na Ukrajine, varuje ESET

01.03.2022, 08:55
Autor:
redred
Podvody boli zatiaľ zaznamenané v anglickom jazyku, spoločnosť predpokladá, že prídu aj na Slovensko. Pripája tipy ako sa im vyhnúť.

Ak ste znepokojení situáciou na Ukrajine a radi by ste podporili niektorú z humanitárnych organizácií, zvýšte pozornosť. Uistite sa, že váš príspevok ide na správny účet, upozorňuje softvérová firma ESET.

Spoločnosť zaznamenala množstvo webových stránok, ktoré pod zámienkou charitatívnej pomoci pre ľudí zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine žiadajú od ľudí peniaze. Pri podvodných stránkach na finančnú pomoc ale chýba akékoľvek potvrdenie legitimity. Rovnako obsahujú málo informácií o tom, na aké účely budú financie použité.

Podvody boli zatiaľ zaznamenané v anglickom jazyku, no ESET predpokladá, že by sa mohli rýchlo začať šíriť aj verzie určené pre Slovensko.

Používateľ sociálnej siete Reddit upozornil na falošnú emailovú správu, v ktorej sa podvodníci vydávajú za obyvateľov Ukrajiny s cieľom oklamať prijímateľa, aby od neho získali peniaze a to len prostredníctvom bitcoinov, keďže banky sú po celej krajine zavreté.
archív

​ESET ponúka pár tipov, ako sa vyhnúť podvodu:

  • Overte si organizáciu. Odporúčame zvoliť známe a overené humanitárne organizácie, ktoré dlhodobo pomáhajú v tejto sfére a majú partnerov na Ukrajine.
  • Darujte svoje peniaze prostredníctvom oficiálnej webovej stránky organizácie alebo sa obráťte priamo na organizáciu, ak máte akékoľvek podozrenie o pravosti zbierky.
  • Neklikajte na odkazy a nesťahujte prílohy v nevyžiadaných e-mailoch alebo z príspevkov na sociálnych sieťach. Najmä z neznámych zdrojov. Namiesto pomoci si môžete do zariadenia stiahnuť malvér.
  • Overujte informácie aj z dôveryhodných zdrojov.
  • Nepodľahnite pokušeniu prispieť na dobrú vec cez príspevok na sociálnej sieti. Aj tu platí pravidlo: darujte svoje peniaze prostredníctvom oficiálnej webovej stránky organizácie. Počet „páči sa mi to“ pod príspevkom nehovorí o jeho legitimite.
  • Sociálne siete môžu zaplaviť aj príspevky s QR kódmi, ktoré síce zjednodušia proces zaslania príspevku, ale ťažšie sa overuje ich legitímnosť. Zvoľte preto opäť radšej oficiálne webové stránky organizácie.
  • Overte si aj zbierku, ktorú vám odporučil napríklad priateľ alebo niekto známy. Mohol byť obeťou podvodu.
  • Nepodliehajte tlaku a emóciám. Podvodníci sa pokúsia využiť naliehavosť situácie, aby vás prinútili prispieť čo najrýchlejšie.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
29. september 2023 23:27