Dohoda zaväzuje Google na sprístupnenie niektorých patentov a zmenám vo vyhľadávaní a reklamnom systéme AdWords. Urovnať chce aj podobné vyšetrovanie vedené Európskou komisiou. Zmeny sa tak nakoniec môžu dotknúť aj slovenských užívateľov.
Svetová internetová jednotka sa vyhne antimonopolnímu sporu desaťročia. Google uzavrel dohodu s americkou Federálnou obchodnou komisiou (FTC) kvôli obvineniu z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. Komisári FTC vo štvrtok jednohlasne odhlasovali ukončenie dvadsať mesiacov trvajúceho vyšetrovania.
"Hoci niektoré dôkazy naznačovali, že sa snažil brániť hospodárskej súťaži, Google upravil vyhľadávania, aby zabezpečil lepšie výsledky," povedal predseda FTC Jon Leibowitz.
Urovnanie sa už skôr očakávalo, otázkou bol ale rozsah dohody a nápravné opatrenia, ku ktorým sa firma zaviaže. Google sa vďaka nim vyhne prípadnej pokute v poriadku miliárd dolárov a predovšetkým dlhému súdnemu procesu.
V Spojených štátoch v súťažných prípadoch - označovaných ako antitrustové - podávajú úrady žalobu podľa Shermanovho, prípadne Claytonovho zákona. O vine a postihu firmy sa tak rozhoduje v súdnom spore. Takým si od konca deväťdesiatych rokov prechádzal aj Microsoft a v jednej chvíli mu hrozilo rozdelenie spoločnosti na viac častí.
Práve redmondský softvérový gigant bol jedným z tých, kto si na Google sťažoval ako konkurenta svojho vyhľadávača Bing. Stojí dokonca za iniciatívou Fairsearch.org, namierenej proti praktikám Googlu vo vyhľadávaní. FTC ale Google očistila od väčšiny obvinenia v oblasti vyhľadávania.
Google uvoľní patenty Motoroly
FTC sa naopak zamerala na základné patenty potrebné pre výrobu smartphonov, ktoré Google získal kúpou Motoroly Mobility. V dohode sa preto zaviazal, že ukončí súvisiace súdne spory a naopak ich licencuje výrobcom. Za rovnaký delikt - podávanie žalôb namiesto snahy dohodnúť sa na licencovanie s konkurenciou - pritom koncom minulého roka obvinila Európska komisia Samsung, najväčšieho výrobcu telefónov so systémom Android.
Európska Komisia vedie zároveň aj vyšetrovanie Googlu kvôli vyhľadávaniu, rovnako ako americké úrady. Na rozdiel od nich ale v prvom stupni rozhoduje sama. Terajšiu dohodu na jednej strane Atlantiku tak môže Google použiť aj pre urovnanie v Európe. "Návrhy opatrení očakávam v januári," vyhlásil pred Vianocami eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquin Almunia po stretnutí s predsedom Googlu Ericom Schmidtom.
Kvôli Googlu sa Almunia zišiel aj so svojím americkým náprotivkom Leibowitzem. Obe agentúry ale nemusia postupovať úplne zhodne. Podobne ako v prípade Microsoftu, sa americké úrady najpr zamerali na viazanie Windows s prehliadačom Internet Explorer, v Európe išlo o prístup k zdrojovým kódom a viazanie s Media Playerom. Boj o prehliadač sa v únii rozhorel až o dekádu neskôr. Súčasné obvinenia Googlu sa ale vo väčšine prekrývajú.
1. Manipulácia vyhľadávania
Hlavné obvinenie smerovalo na zvýhodňovanie vlastných služieb Googlu vo výsledkoch vyhľadávania. Tým, že sa na prvých pozíciách zobrazujú vlastné mapové služby, ich má zvýhodniť proti konkurencii. A vďaka vysokému trhovému podielu svojho vyhľadávače tak vytláča konkurenčné aplikácie z trhu. Firma preto skôr navrhla, že vlastné služby bude zreteľne oddeľovať od ostatných výsledkov.
2. Výstrižky stránok
Proti Googlu brojil aj napríklad odborové vyhľadávače. Problém je so zobrazovaním časti ich stránok bez povolenia. Google mal pre vlastné služby využívať napríklad užívateľské recenzie z konkurenčných webov, alebo odpovede zo služby Yelp!, namiesto tvorby vlastného obsahu. A opäť tak zneužíval svoje dominantné pozície medzi internetovými vyhľadávačmi.
Google sa preto zaviazal, že umožní konkurenčným webom odhlásiť sa (formou opt-outu) z používania výstrižkov a pritom zostať v základnom vyhľadávaní.
3. Reklamné systémy
Microsoft si však sťažoval aj na srdce obchodného modelu Googlu - reklamné systémy. Google mal zvýšiť ceny za reklamu na konkurenčné služby. Navyše zmluvy, ktoré uzatváral s niektorými partnermi, mali byť fakticky exkluzívne a zvýhodňovať ich proti iným systémom.
To malo navyše zosilniť aj obmedzenia prenosnosti dát z jeho systému AdWords. Zadávatelia reklamy tak mohli ťažšie prejsť ku konkurencii. Google je pritom oficiálne jedným z hlavných zástancov prenosnosti - interoperability. Zaviazal sa preto k úprave AdWords tak, aby bol jednoduchý prechod medzi systémami umožnený.
Ďalšie problémy s YouTube a Google+
Rozhodnutie FTC čiastočne kritizoval aj jej odchádzajúci člen, republikán J. Thomas Rosch, hoci hlasoval so svojimi kolegami. "Vytvára veľmi zlý precedens a môže viesť k domnienke, že veľká spoločnosť ako Google sa od nás dočká zvláštneho zaobchádzania," napísal.
Bojí sa tiež, že FTC nebude schopná podmienky dohody vynútiť. Jeho nástupcom v FTC bude republikánmi nominovaný profesor práva Joshua Wright. Ten sa ale z prejednávania prípadov zahŕňajúcich Google vylúčil pretože od neho predtým získal grant.
Podmienky ukončenia vyšetrovania kritizovala aj konkurencia na čele s Microsoftom. Jeho viceprezident a hlavný právnik Dave Heiner navyše v stredu obvinil Google, že zámerne blokuje aplikáciu na sledovanie videa cez YouTube pre ich Windows Phone. Tým by zvýhodňoval práve svoj Android.
"Napriek vládnemu vyšetrovanie Google stále odopiera zákazníkom Microsoftu riadny prístup k YouTube," napísal na svojom blogu.
Citlivou otázkou sa môže stať aj sociálna sieť Google+, ktorú presadzuje ako protiváhu Facebooku. Google núti užívateľa k zakladanie účtu pre používanie stále väčšieho množstva svojich ostatných služieb. "Pomer kliknutí na reklamu sa tak zvýši od 2 do 15 percent," uviedol pre Wall Street Journal Alan Osetek z Resolution Media.
Google+ ale v dohode s FTC priamo spomenutý nebol. Google+ a YouTube neuvádza ani Európska komisia.
Zdroj: Stratégie