Najpoužívanejšou sociálnou sieťou medzi mladými je Facebook. Nasleduje Pokec a Instagram. 14 % mladých od 12 do 26 rokov používa Twitter a Snapchat. Vyplýva to z výsledkov štúdie Millennials od agentúry TNS Slovakia.
S klesajúcim vekom klesá aj počet používateľov Pokecu. Ten zostáva populárnym v generácii, ktorá na ňom vyrastala od raného tínedžerského veku. Najmladší oveľa radšej ako Pokec používajú Snapchat a Instagram. V komunikácii na sociálnych sieťach môžeme sledovať dva trendy.
1. Obraz sa stáva v komunikácii preferovanejším ako komunikácia textom
Snapchat s možnosťou zdieľať na obrázkoch „daily trash“ a Instagram s prezentovaním „pekných fotiek“ vytvorili priestor ukázať to, čo sa im páči. Zároveň nezohráva až takú rolu to, „kto si“, ale to, „čo ukážeš“. Snažiť sa o lajky je dôležitým prvkom uznania.
2. Nie natrvalo a anonymne
Tí najmladší nemajú radi predstavu odfoteného jedla na Facebooku, ktoré tam bude zavesené už navždy. Oveľa radšej využívajú Snapchat, kde nastavia 24-hodinovú viditeľnosť toho, čo práve robia, pričom vedia, že po čase informácia už nenávratne zmizne. Stopovať ich aktivity a pohyb je tak zložitejšie. Či už Snapchat alebo Instagram, umožňujú ukazovať svetu, čo robia, bez toho, aby ukázali svoje súkromie.
O štúdii Millennials:
Voľnopredajná štúdia bola realizovaná na vzorke 1 500 respondentov vo veku 12 – 26 rokov. Respondenti boli následne prerozdelení do 4 základných skupín: 12 – 15 rokov, 16 – 19 rokov, 20 – 26 rokov bez VŠ a 20 – 26 rokov s VŠ. Okrem týchto rozhovorov sa zrealizovalo ešte 12 etnografických stretnutí. Zber dát sa uskutočnil v období marec – apríl 2016 prostredníctvom internetu. Štúdia monitoruje životy mladých: zameriava sa na ich životný štýl, hodnoty, názory, životné postoje a správanie. Tiež sleduje konzumáciu médií, technológií či spotrebiteľské správanie, obľúbenosť značiek a celebrít, ako aj množstvo ďalších oblastí.
Viac o cieľovej skupine Millennials, jej preferenciách, digitálnom správaní a obľúbených značkách si prečítajte v júlových Stratégiách.