StoryEditor

Ukrajinci na Slovensku míňajú viac ako Rakúšania

10.05.2022, 11:57
Autor:
redred

Podiel Rusov na zahraničných platbách sa blíži nule. Vyplýva to z údajov spoločnosti Global Payments.

Aktuálna situácia spôsobila výrazný rast podielu obyvateľov Ukrajiny (3,18 mil. euro) na zahraničných platbách kartou na Slovensku. Kým za celý rok 2021 zaplatili na Slovensku platobnou kartou Česi 13-krát viac ako Ukrajinci, v apríli 2022 to už bolo len 1,3-krát viac (4,12 mil. euro). Ukrajinci sa tak v krátkej dobe prepracovali z 10. priečky až na aktuálne druhé miesto za predchádzajúci mesiac. Hovoria o tom  údaje spoločnosti Global Payments.

„Štruktúra výdavkov občanov Ukrajiny, ktorí hľadajú na Slovensku útočisko pred vojnovým konfliktom je samozrejme absolútne odlišná od štandardných turistických návštevníkov. Podiel platieb kartou za potraviny a drogériu tvorí až 60 % ich výdavkov, ktoré sú v prípade českých návštevníkov len vo výške 20 %,” hovorí Erik Brinkáč, obchodný riaditeľ Global Payments a dodáva: „Je vysoko pravdepodobné, že Ukrajinci v krátkej dobe zosadia Čechov z prvej priečky a stanú sa tak z pohľadu zahraničných platieb návštevníkov najdôležitejšou krajinou pre slovenskú ekonomiku.”

image

Global Payments: Platby Ukrajincov na Slovensku

Okrem Čechov mali v minulosti silné podiely najmä Poliaci a Maďari. Dlhodobý podiel Poliakov za za posledný rok vo výške 3 % nie je dobrým zistením, dokonca takmer 4-krát menej početní Maďari majú podiel 6 %. „Vstup do Eurozóny a najmä prísnejšie protipandemické opatrenia v minulom roku spravili Slovensko pre poľských návštevníkov menej atraktívne,” hovorí Erik Brinkáč a dodáva: „Na druhej strane euro nás robí atraktívnejšími pre členov Eurozóny, o čom svedčí vysoký podiel susedných Rakúšanov s 10 %, ale aj podiel Nemcov, Britov a Írov, ktorí spolu zaplatia až 18 % zahraničných platieb kartou. Dokonca Američania u nás zaplatia platobnými kartami viac ako Poliaci.”

V rebríčku celkových výdajov cudzincov pri platbe kartou sa Rusi s 1,062 miliónmi eur v roku 2021 ocitli až na 20. mieste, pričom ich podiel predstavoval len 0,9 % všetkých zahraničných platieb na Slovensku. Aktuálne je ich podiel blízky nule.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
04. jún 2023 16:49