Čo priniesol brniansky veľtrh?
StoryEditor

Inovatívne technologické novinky, téma energetickej efektivity ale aj digitálne riešenia pre priemysel budúcnosti

10.10.2022, 18:36
Autor:
redred
  • Priamo v expozícii bola inštalovaná 5G priemyslová sieť, ktorú využívali najrôznejšie robotické aplikácie.
  • Na energetickú efektivitu sa vo svojich expozíciách zameralo veľké množstvo vystavovateľov.
  • Tohtoročnou novinkou bolo spustenie portálu, ktorý umožnil doplnkovú prezentáciu vystavovateľov prostredníctvom virtuálnych showroomov.

Na scéne sa predstavilo celkovo 1 256 firiem a to z 41 krajín. „Počet vystavovateľov sa oproti minulému roku zvýšil o 20 percent. Záujem všetkých účastníkov ukázal, že strojárenský veľtrh je nevyhnutnou obchodnou platformou a dôležitým miestom pre prezentáciu nových technológií,“ uviedol Michalis Busios, riaditeľ Medzinárodného strojárenského veľtrhu. Naviac tohtoročným partnerom bol najpriemyslovejší región Francúzska Auvergne-Rhône-Alpes.

Digitalizáciaako musthave

K prioritným témam veľtrhu patrila digitálna transformácia priemyslového prostredia. Aj keď sa mu viac či menej venovali všetky expozície, téma dostala aj špeciálny priestor v expozícii Digitálna továreň 2.0. Tam sa ukázalo viac než 40 firiem na rekordne veľkej ploche – a to napríklad zlatého partnera Siemens či fínsku platformu Team. Prezentáciu zaujímavých exponátov predstavilo tiež Národné centrum Priemyslu 4.0. Priamo v expozícii bola inštalovaná 5G priemyslová sieť, ktorú využívali najrôznejšie robotické aplikácie – obľúbencom návštevníkov sa stal robot čapujúci pivo. Samozrejmosťou bola aj digitálna stage s diskusiami k aktuálnym témam.

Pilotný simulátor aj elektro auto bez vodiča

Množstvo inovatívnych exponátov si pre návštevníkov pripravila aj Česká národná expozícia. Medzi najzaujímavejší patrí unikátny mobilný laser scanner od spoločnosti Intellmaps, ktorý dokáže skrátiť dobu digitalizácie budov a značne sprístupňuje aj tvorbu digitálnych dvojčiat, či najmodernejší simulátor pre virtuálny pilotný výcvik s označením F-16 Classroom od spoločnosti VRgineers. Po areály výstaviska sa pohyboval autonómny elektromobil BringAuto, ktorý slúži na rozvoz zásielok, ale aj pre logistiku v industriálnych areáloch.

Bolestivé témamenom energetika

Na energetickú efektivitu sa vo svojich expozíciách zameralo veľké množstvo vystavovateľov, k nahliadnutiu boli riešenia ako významne znížiť spotrebu energií ale aj materiálových zdrojov. Počas druhého dňa prebehlo francúzsko-české fórum, ktoré sa venovalo udržateľnému priemyslu a energetickej efektivite, ktorej cieľom bolo predstaviť konkrétne príklady využitia inovatívnych technológií a riešení v oblastiach energetických úspor v priemysle, eliminácia uhlíkovej stopy, zelených materiálov a cirkulárna ekonomika.

Klasický priestor veľtrhu doplnil aj tenvirtuálny

Tohtoročnou novinkou bolo spustenie portálu msvdigital.cz, ktorý umožnil doplnkovú prezentáciu vystavovateľov prostredníctvom virtuálnych showroomov. „Sme prvou veľtržnou správou v Česku, ktorá obdobnou platformou disponuje,“ ozrejmil Tomáš Moravec, generálny riaditeľ spoločnosti Veľtrhy Brno. Virtuálny priestor umožňuje predstavenie exponátov, ktoré by nebolo možné na výstavisku z logistických dôvodov dopraviť, tak priamou komunikáciou so zákazníkmi v reálnom čase formou chatov.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. september 2023 19:32