V roku 2022 sa podľa dát spoločnosti Shoptet zvýšil záujem o tovar v second handoch či obchodoch s repasovanou elektronikou približne o 15 percent.
StoryEditor

Záujem o tovar z druhej ruky rastie – ľudia chcú šetriť a myslia aj na ekológiu

25.01.2023, 11:22
Autor:
redred

Inflácia je najvyššia za posledné desaťročia, a tak je prirodzené, že sa ľudia snažia ušetriť. Jedným zo spôsobov je aj nákup tovaru z druhej ruky.

 

V roku 2022 sa podľa dát spoločnosti Shoptet zvýšil záujem o tovar v second handoch či obchodoch s repasovanou elektronikou približne o 15 percent a v roku 2023 sa očakáva rast o pätinu. „Tento spôsob nákupu na jednej strane šetrí peniaze kupujúceho, na druhej dáva možnosť zárobku predávajúcemu, preto je v súčasnej dobe zdražovania čoraz obľúbenejší,“ hovorí Ivo Mrena, Country Lead Shoptet pre Slovensko.

Šetrenie však podľa neho nie je jediným dôvodom, pre ktorý zákazníci vyhľadávajú nákup použitého tovaru. „Nákup z druhej ruky je často zároveň ekologickejšou možnosťou oproti nákupu novej veci. V kombinácii s výhodnejšou cenou ide o benefity, vďaka ktorým sa bude tejto forme predaja dariť čoraz viac a predpokladáme, že takto zameraných e-shopov bude v budúcnosti pribúdať,“ hovorí Ivo Mrena.

Záujem o repasované smartfóny stúpa, kľúčová je dôvera

Jedným z obľúbených segmentov pre tento spôsob nákupu sú mobilné telefóny. Záujem o tie repasované podľa Jána Kavoňa z Ecophone.sk stúpa. „Určite sa repasované telefóny dostali viac do povedomia ľudí a majú o ne väčší záujem. Zatiaľ ich k tomu vedie najmä cena – každý sa dnes snaží ušetriť, keď môže. Ekológia je až na druhom mieste. Je však dôležité, že viac ľudí berie do úvahy aj tento faktor.“

So stúpajúcim záujmom o tovar z druhej ruky zrejme bude rásť aj konkurencia medzi predajcami a zároveň nároky kupujúcich. Pri nákupe elektroniky to napríklad môže byť záruka aj na tento druh tovaru. „Zákazníkom dávame záruku 24 mesiacov, čo je pre mnohých rozhodujúci faktor. Dôležité sú takisto recenzie predajcu a za výhodu považujeme aj lokálnosť predajcu a kamennú prevádzku. Zákazník si tak ešte pred kúpou môže prísť daný telefón pozrieť.“

Obľube sa tešia aj vinylové platne z druhej ruky

Na nedostatok záujmu zo strany zákazníkov sa nesťažuje ani majiteľ e-shopu s LP platňami Vinylo.sk Juraj Gruber. Ten ponúka okrem nových aj hrané platne. Trh s nimi sa podľa neho dá rozdeliť na dve časti. „Pri masovo dostupných vydaniach ide zákazníkom pri kúpe LP z druhej ruky najmä o najnižšiu cenu. Pri raritnejších platniach sú však ochotní zaplatiť podstatne viac. Najcennejšie sú prvé pôvodné vydania. Prvé anglické vydanie platne Queen A Night at the Opera z roku 1975 sa predalo skoro okamžite takmer za 60 eur,“ hovorí Juraj Gruber. „Tieto kúsky si s najväčšou pravdepodobnosťou udržia svoju hodnotu, prípadne časom ešte stúpne.“ Zrejme preto sa ich ľudia neboja kupovať ani v čase inflácie.

Aj v tomto prípade však platí, že aby bol obchod s použitým tovarom úspešný, musí byť pre zákazníka spoľahlivý a poctivý. „Dôraz kladieme napríklad na presný opis stavu použitých LP platní podľa medzinárodne uznávaného Goldmine Grading štandardu. Zákazníci oceňujú aj náš zákaznícky servis či rýchle dodanie,“ dodáva Juraj Gruber. 

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. jún 2024 11:06