StoryEditor

E-commerce 2024: všadeprítomná AI, dôraz na kvalitu a personalizovaný zážitok

04.03.2024, 07:50
Autor:
redred

Slovenské e-shopy analyzuje 8. ročník prieskumu E-shop Barometer, ktorý realizovala agentúra ui42 v spolupráci s KPMG na Slovensku.

Slovenské e-shopy mali optimistické očakávania, čo sa týka rastu tržieb v roku 2023. Viac než tri štvrtiny respondentov zaznamenali rast alebo boli na tom porovnateľne ako v predchádzajúcom roku. Čo sa však týka hlavnej sezóny, predvianočného obdobia, ich odhady rastu priemernej hodnoty objednávky boli skôr konzervatívne. Obavy sa však nepotvrdili a záver roka bol silný – e-shopom vzrástol počet objednávok aj obrat.

Silný záver dobrého roka pre e-shopy

Viac ako 40 % respondentov očakávalo konzervatívnejší rast priemernej hodnoty objednávky počas predvianočnej sezóny a to do úrovne +25 %. Podľa údajov spoločnosti Shoptet však boli november a december najsilnejšími mesiacmi pre e-shopy a to aj napriek tomu, že 42 % respondentov nemalo v pláne konkrétne akcie ani kampane v predvianočnom období. Slováci sa celkovo chystali minúť na vianočné darčeky viac ako v predošlom roku.

„Pre e-shopy bol rok 2023 priaznivým rokom. Celkový obrat e-shopov sa na našej platforme zvýšil až o 27 percent. Najväčší nárast zaznamenal segment kozmetiky a parfumov, detských potrieb, a auto-moto doplnkov,“ Mária Auxtová, Country Manager – SK, Shoptet.

AI nachádza svoje využitie aj v e-commerce

AI a jej implementácia v biznise bola v uplynulom roku dominantnou témou a tento trend sa nevyhol ani odvetviu e-commerce. Na základe E-shop Barometra má 74 % respondentov pozitívny vzťah k tejto prelomovej technológii. To, že v nej e-shoperi vidia veľký potenciál potvrdzuje aj zistenie, že až 42 % e-shoperov už dnes využíva nástroje s umelou inteligenciou a ďalších 32 % to zvažuje.

Najväčšie využitie majú dnes nástroje na generovanie textu. Zhruba polovica e-shopov ich využíva na vytváranie popisov produktov a rôzneho textového obsahu. Populárne sú aj nástroje na generovanie obrázkov či videí. Ďalšie využitie umelej inteligencie nachádzajú respondenti aj v rámci automatizácie (pokrytie ľudských zdrojov, 10 %), ako aj pri odporúčaní produktov, tzv. recommenders (14 %). 

Výsledky prieskumu potvrdzujú jasne, v čom vidia e-shoperi očakávaný prínos – vo zvýšení efektívnosti a znížení nákladov. Na opačnej strane sa však nájde cez 23 % takých, ktorí buď nevidia pridanú hodnotu alebo nevedeli odpovedať.

Nepresné a neobjektívne výsledky sú najčastejšie sa spomínanou obavou v súvislosti s používaním nástrojov umelej inteligencie. Zhruba 33 % opýtaných vyjadrilo obavy zo zlyhania systému a 31 % z rizík spojených s kybernetickou bezpečnosťou. Naproti tomu, obavu zo straty pracovných miest uviedlo len niečo cez 3 % opýtaných.

image

E-shop Barometer KPMG AI

Expanzia do zahraničia aj personalizácia budú dôležitými trendmi

Niektoré e-shopy už začali koketovať s nástrojmi AI, no očakáva sa, že tento trend bude čoraz výraznejší. Zákazníci očakávajú od e-shopov čoraz viac personalizovaný prístup, odporúčania prispôsobené na mieru a stránky optimalizované pre čo najlepšiu zákaznícku skúsenosť. V tom všetkom môže pomôcť práve umelá inteligencia.

„Ešte nedávno bola AI v e-commerce neznámou. Dnes je to kľúč k úspechu pre firmy, ktoré chcú rásť a prosperovať. V ui42 vieme zefektívniť a urýchliť procesy, čím pomáhame napĺňať ciele naším klientom,“ zhodnotil Andrej Kajan, CEO ui42.

Slovenské e-shopy majú aj čoraz väčšie ambície presadiť sa na zahraničných trhoch. Minulý rok malo 56 % e-shopov v pláne, alebo zvažovalo expanziu do zahraničia. Tento rok toto číslo stúplo na 65 %. Pri vstupe na zahraničný trh sú najdôležitejšími faktormi príprava a správa multijazyčného e-shopu, logistické riešenia či prepojenie e-shopu s miestnymi affiliate marketing webmi.

Na čo však e-shopy budú musieť v najbližšom roku prihliadať je, že zákazníci nakupujú premyslenejšie a väčší dôraz kladú na kvalitu, než na kvantitu. Kvôli vyšším životným nákladom v dôsledku vysokej inflácie v uplynulých mesiacoch sa znižuje dopyt po tovare, ktorý nie je pre život nevyhnutný. Dôležité bude dbať na to vo svojej ponuke produktov a v marketingu.

Ani sfére e-commerce sa nevyhne trend ESG. Zákazníci budú od e-shopov očakávať kroky na zníženie svojej uhlíkovej stopy, aj uvedomelého manažovania dodávateľského reťazca. Niektorým e-shopom pribudne povinnosť vykazovať údaje o udržateľnosti podľa nových európskych štandardov už tento, alebo v najbližších rokoch.

image

E-shop Barometer KPMG plany

O prieskume

Prieskum E-shop Barometer 2023 uskutočnila spoločnosť KPMG na Slovensku v spolupráci s agentúrou ui42 formou online dotazníka na vzorke 107 respondentov, tentokrát aj so spoluúčasťou partnerov E-commerce Bridge a Shoptet. Oslovení boli zástupcovia slovenských e-shopov, ktorí ponúkajú široké spektrum produktov a služieb pre koncových spotrebiteľov a firmy. Medzi respondentami boli zástupcovia etablovaných, ako aj začínajúcich e-shopov. Zber dát prebehol na prelome november – december 2023.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
17. september 2024 04:30