Keď si spomeniem na atmosféru festivalu, zo všetkých slov mi napadne jedno: „veľkolepé“. Brandové pláže, prednáškové sály, udeľovanie cien aj víťazné kampane – všetko bolo obrovské. Kvôli súťaženiu sme nestihli veľa prednášok, ale som rád, že som videl verejné prezentácie Glass Lions.
Najviac ma zaujala kampaň s názvom „The Dove Code“, dokonca až tak, že sme sa ju neskôr pri riešení súťažného zadania v kategórii film rozhodli hacknúť. Je to pre mňa presne ten typ kampane, pri ktorom si človek povie: „Ako to, že toto nikomu doteraz nenapadlo?“ Zároveň je postavená na krásnom insighte, ktorý je v kampani skvelo vyriešený. Skoro boli aj slzičky.
Najlepšiu prezentáciu mal Mike Cessario Liquid Death
Spôsob, akým sa pôvodne malý brand s nízkymi rozpočtami dokázal vďaka out-of-the-box mysleniu vypracovať na súčasnú podobu, je pre mňa veľmi inšpiratívny. Liquid Death stavili na originálny, nečakaný a hlavne extrémne zábavný obsah, ktorý im umožnil z malého rozpočtu dosiahnuť šialené výsledky. V prednáške zaznelo, že spot dali napísať komikom a nie reklamným agentúram. Podľa jeho slov by s vtedajším rozpočtom dostali v reklamke maximálne juniorov. Preto hľadali spôsob, ako zaujať čo najviac ľudí – riešením bol humor písaný stand-up komikmi.
Reklama hýbe spoločnosťou
Myslím si, že súčasný kreatívny priemysel si celkom dobre poradil s novými prichádzajúcimi témami, ako je AI. V Cannes bolo krásne vidieť, že reklama môže naozaj hýbať spoločnosťou a vyzývať k riešeniu veľkých problémov, a dokonca ich aj rovno riešiť. Mám pocit, že niekedy nám na Slovensku chýba odvaha, či už na klientskej alebo agentúrnej strane, ale každý rok aj u nás vidíme čoraz odvážnejšie kampane.
Vďaka Cannes som si určite rozšíril obzory v tom, kde všade sa dá hľadať insight. Na prvý pohľad každodenne prehliadané, bežné veci môžu byť základom pre skvelé kreatívne riešenie nejakého problému, ako napríklad kampaň „Spotify Spreadbeats“.
Súťaženie bol emočný roller coaster
Keď sme prvýkrát čítali brief, chytila nás eufória, že to do pár hodín máme vymyslené a môžeme sa venovať točeniu. Pri ďalších čítaniach už to nebola taká sranda. Zadanie sa týkalo zdravej mužskej maskulinity a obrazu mužského úspechu vykresľovaného v súčasných reklamách, s ktorým sa mladí Gen Z muži nestotožňujú. Zadanie vyzeralo na prvý pohľad jednoduché a hlavne nám bolo tak trochu aj blízke.
Nasledovala celonočná session na záhrade našej slovenskej vily, kde sme sa bez väčšieho úspechu trápili s briefom do piatej rána. Pri rannom postávaní s kávou na balkóne sme sa v podstate pri srandovaní rozhodli, že by sme možno hackli kampaň „The Dove Code“.
Rozhodli sme sa po prvýkrát dať hlas ženám vygenerovaným pomocou #dovecode. V našom spote dali odkaz mužom, že krása a úspech majú nekonečne veľa podôb a neexistuje jediný správny ideál.
Ďalší súťažný čas sme strávili vyrábaním assetov do videa, textov, sound designu atď. Za 48 hodín súťaženia sme stihli spať štyri hodiny, vyrobiť video, s ktorým sme boli veľmi spokojní, a toto celé odovzdať pol hodinu pred deadlinom.
Partnermi súťaže Young Lions Slovakia 2024, vďaka ktorým víťazné súťažné tímy vycestovali na medzinárodné kolo súťaže a Cannes Lions Festival of Creativity sú:
Asociácia mediálnych agentúr (AMA), Bratislava Tourist Board, Heineken Slovensko, Slovenská sporiteľňa, SPP, Telekom, Shutterstock.
Organizátorom súťaže je spoločnosť Ad Awards Association, ktorá je zároveň oficiálnym reprezentantom reklamného festivalu Cannes Lions International Festival of Creativity na Slovensku. Odbornými garantmi súťaže sú Klub reklamných agentúr Slovenska (KRAS), Art Director ́s Club Slovakia (ADC) a MAFRA Slovakia, vydavateľ magazínu Stratégie.