Horúca téma našich mítingov: Ak klientom fungujú akvizičné kampane prinášajúce zisk, je náročné vysvetliť, prečo budovať brand. Je dokázané, že dlhodobú profitabilitu dosahujú značky, ktoré budujú brand, a nielen stavajú na výkon. Klienti často očakávajú okamžitú návratnosť investícií do marketingu, no brand je dlhodobá investícia. Ideálny pomer neexistuje, každý segment je iný, ale odporúča sa pomer medzi 50: 50 až 35: 65 v prospech brandu.
Martin Kušnír, Head of Performance PromiseoIdeálne je, ak marketingový rozpočet zahŕňa obidve kategórie – branding aj výkonnostný marketing. Jednou z najčastejších chýb, s ktorou sa stretávame, je zameranie len na jednu z týchto oblastí. Rôzne výskumy a naša prax dokazujú, že dlhodobé a cieľavedomé budovanie značky má pozitívny vplyv aj na výkonnostný marketing, najmä v ťažších časoch, keď cena reklamy stúpa a reklamné plochy hromadne vykupujú spoločnosti ako Allegro či Temu.
Barbara Lachová, Media Strategy Lead ZaraguzaSprávne rozdelenie budgetu závisí od štádia biznisu, cieľov, konkurencie, cieľovej skupiny a vývoja trhu. Začínajúce firmy často investujú až 100 percent do performance kvôli rýchlemu ROI. To je krátkozraké, lebo bez podpory brandu nedokáže performance dlhodobo rásť. Ideálne je preto hneď od začiatku investovať budget v pomere napr. 70 percent performance a 30 percent brand. Sweet spot pre etablované značky vnímam na úrovni 60 – 70 percent brand a 30 – 40 percent performance. Treba sledovať CPA, ROAS, CLV a brandové metriky (Branded search volume, Direct traffic, Social SOV, neskôr aj Brand recognition, recall,...) a podľa nich nájsť svoj vlastný ideálny pomer rozdelenia budgetu.
...Zostáva vám 85% na dočítanie.