Projekt predstavuje spojenie technológie, kreativity a umenia, ktoré symbolicky spája Európu podobne ako mobilné siete.
„Sme nadšení, že môžeme uviesť tento projekt do života a označiť, ako technológiu a kreativitu môžeme vytvoriť silný symbol jednoty. „Melody of Europe“ je odrazom nášho záväzku spájať ľudí a komunity na celom kontinente,“ uviedla Dominique Leroy, členka predstavenstva Deutsche Telekom pre Európu.
Inovatívny kreatívny proces - Od dát k hudbe
Dáta z mobilných aktivít, ako sú hovory, textové správy či využívanie mobilného internetu, boli zbierané v júni 2024. Tieto údaje, ktoré pochádzajú od miestnych zákazníkov a roamingových používateľov, boli plne anonymizované a spracované v súlade s nariadením GDPR. Celkovo išlo o viac ako 109 miliárd aktivít. Dáta do tohto výnimočného projektu poskytol aj Slovak Telekom.
Kreatívny proces tvorby skladby Melody of Europe zahŕňal:- Analýzu dát – zaznamenávanie zmien intenzity mobilnej prevádzky v čase, kde každá aktivita bola prevedená na hudobný tón. Vyššia intenzita znamenala vyššie tóny a naopak.
- AI skladanie hudby – softvér s umelou inteligenciou transformoval zvukové štruktúry podľa vzorov klasickej hudby.
- Audiovizuálna animácia – mediálny umelec Hayk Zakoyan vytvoril 3D vizualizáciu ikonických pamiatok hlavných miest, ktoré dopĺňajú hudobnú kompozíciu.
- Slovensko reprezentuje Bratislava, kde boli analyzované dáta z mobilnej siete, pričom dominantou vizualizácie je Bratislavský hrad.
Video: Melody of Europe, Telekom
Umelecké spracovanie a živé predstavenie
Generatívna audiovizuálna animácia zobrazuje pohľad na dáta prúdiace mapou Európy. Na 3D modeli sa objavujú orientačné body hlavných miest, ako sú Chrám sv. Víta v Prahe, Brandenburská brána v Berlíne, či Akropola v Aténach. Prvé živé vystúpenie „Melody of Europe“ sa uskutočnílo 27. novembra 2024 v Berlíne na tlačovej konferencii „Network Day“, ktorú otvorila dvojica umelcov MISS vio-LINE a DJ Carter zo Soundlabor.
Video: Melody of Europe electronic e violin version by MISS vio-LINE & DJ Carter zo Soundlabor
Umelá inteligencia a hudba - spojenie, ktoré zbližuje
Projekt „Melody of Europe“ je technologickým a umeleckým triumfom. Milan Janosov, dátový vedec zapojený do projektu, ho opísal ako „emocionálne rezonujúci zážitok“, ktorý ukazuje potenciál umelej inteligencie a dátového spracovania. „Tento projekt je ukážkou toho, ako môžu ľudské odborné znalosti a schopnosti umelej inteligencie synergicky pôsobiť a vytvoriť niečo jedinečné a zmysluplné.“
Pomocou hudby, ktorá sa spája s ikonickými pamiatkami, projekt nielen zviditeľňuje neviditeľné, ale stáva sa aj metaforou prepojeného kontinentu.