Spoločnosť Kaufland sa pripojila k iniciatíve Ministerstva životného prostredia „Bez igelitiek“ a ako prvý reťazec sa rozhodla zamávať na rozlúčku klasickej ľahkej plastovej taške, ktorú mala doteraz vo svojej ponuke. Nahradí ju drahšia, ale recyklovateľná verzia.
Igelitovej taške odzvonilo
Známy reťazec doteraz ponúkal najpredávanejšiu formu igelitovej tašky za 9 centov. Jej objednávanie zastavil už pred pár mesiacmi a momentálne ju dopredáva.
„Upúšťame od predaja našej najpredávanejšej igelitky, ktorá zároveň spôsobuje najväčšiu záťaž pre životné prostredie,“ hovorí Richard Bendík, konateľ a riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Slovenská republika .Už o niekoľko týždňov ju nahradí ekologickejší variant označený certifikátom „Der Blaue Engel“, čo v preklade znamená Modrý anjel.
Nová taška bude zaradená do predaja už v polovici júla. „Vyrobená je v uzavretom kolobehu opätovného využitia materiálov, je šetrná životnému prostrediu a znižuje produkciu CO2,“ dopĺňa Bendík.
Zákazníci ju budú môcť využiť niekoľkonásobne, čím prispejú k redukcii počtu igelitiek v obehu. Spoločnosť zároveň pripravuje do svojej ponuky zaradenie trvalej, látkovej tašky, ktorú bude možné ošetrovať, prať a vydrží neporovnateľne dlhšie ako obyčajná igelitová taška.
Ekologický príplatok
Okrem spomínaných výhod si zákazníci za novú tašku priplatia. Jej suma je oproti predchodkyni dvojnásobná. Stáť bude 19 centov. Podľa ministra životného prostredia Lászla Sólymosa je nutné pozerať sa nielen na cenu, ale aj na životné prostredie a dopad nášho konania naň.
„Zákazník použije igelitku len pár minút, ale príroda sa s ňou vysporadúva desiatky rokov. Navyše sa s nimi stretneme na dovolenkách pri mori, takže znečistenie životného prostredia neuznáva hranice,“ objasňuje. Populárne igelitky tvoria z hľadiska nákupu a použitia tašiek najvážnejší problém. „Ľahké tašky tvoria približne 85 percent všetkých predaných tašiek,“ ozrejmuje Bendík.
Igelitové vrecká a rukavice na potraviny zostávajú
Zákon sa však netýka klasických igelitových vreciek a rukavíc na pečivo a ministretstvo zatiaľ týmto smerom kroky neplánuje. „ Zákon ani smernica igelitové vrecká a rukavice zatiaľ neriešia, pretože to je otázka hygieny,“ hovorí minister Sólymos.
Tieto patria do kategórie ultra lahkých igelitových vreciek, takže sa zaraďujú do zvyšných približne piatich percent predaja igelitových produktov. Ministerstvo chce v prvom kole radikálne znížiť počet ľahkých igelitových tašiek, ktorých spotreba je na Slovensku jedna z najvyšších v Európskej únii.
Smernica Európskej únie hovorí o spoplatnení igelitiek členskými štátmi od roku 2019, ale na Slovensku bude zákon platný už od roku 2018. Okrem spoplatnenia tašiek zároveň obchodníkom ukladá povinnosť ponúkať zákazníkom namiesto nich alternatívy.
Fakty o novej taške
- Minimálne 80 % materiálu tvoria granuláty vyrobené z plastových výrobkov, ktoré už splnili svoj pôvodný účel. Na základe použitia granulátu v uvedenom množstve je taška označená certifikátom „Der Blaue Engel“ – Modrý anjel.
- Celý proces výroby tašky je certifikovaný.