Ruská štátna agentúra Roskomnadzor, hlavná služba cenzúrneho dohľadu, obvinila americkú spravodajskú televíznu stanicu CNN International z porušovania ruského federálneho zákona o médiách.
Zástupcu televízie dnes pozvala na spoločné rokovanie, kde firme pravdepodobne vydá napomenutie, okrem iného aj kvôli porušovaniu podmienok vysielacej licencie, napísala agentúra Interfax. Podrobnosti o tom, čo presne televízna stanica porušila, agentúra Roskomnadzor neuviedla.
V Moskve sa medzitým prezident Vladimir Putin posťažoval, že ruské médiá v cudzine čelia rastúcemu nátlaku. Ruská diplomacia už skôr varovala, že Moskva odpovie na údajné americké tlaky voči ruskej televízii recipročne.
V máji sa televízia CNN spoločne s americkými rozhlasovými stanicami Rádio Sloboda a Hlas Ameriky stali aj terčom kritiky ruského parlamentu. Podľa niektorých ruských politikov sa americké médiá v masívnom meradle snažia spochybniť demokratickú podstatu ruského volebného systému.
Ruský prezident Vladimir Putin si na dnešnej porade bezpečnostnej rady podľa svojho hovorcu posťažoval na tlak, akému sú vraj vystavené ruské médiá v zahraničí. "Porada sa dotkla aj otázky pokračujúceho a občas narastajúceho tlaku na ruské médiá v niektorých zahraničných štátoch. Takéto počínanie voči našim médiám je neprijateľné," povedal hovorca Dmitrij Peskov novinárom, bez toho aby menoval štáty, ktoré podľa Kremľa na ruské médiá tlačia.
Hovorca ruskej diplomacie nedávno obvinil Washington z nátlaku na ruskú štátnu televíziu vysielajúcu v angličtine Russia Today (RT) a varoval, že Moskva by mohla zareagovať recipročne.
Americká spoločnosť Twitter zablokovala v súvislosti s vyšetrovaním ruského vplyvu na minuloročné prezidentské voľby v USA viac ako 200 účtov napojených na Rusko, čo sa dotklo aj RT. Tá podľa štvrtkového oznámenia spoločnosti utratila za politickú reklamu na twitteri 274.100 dolárov. Propagovala údajne 1823 tweetov, ktoré sa zameriavali na americký trh. Podľa riaditeľky televízneho kanálu Margarity Simoňjanové sa jednalo o bežnú reklamnú prax.