Mediahub
StoryEditor

Televízia RT sa musí v USA zaregistrovať ako zahraničný agent. Rusko podnikne odvetu

10.11.2017, 13:32
Autor:
hrnhrn
Rusko chce uplatniť rovnaké obmedzenia voči americkým médiám pôsobiacim v Rusku.

Americká pobočka ruského spravodajského televízneho kanála RT spájaného s Kremľom sa musí do 13. novembra v USA zaregistrovať ako zahraničný agent.

Šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová vo svojej reakcii na sociálnej sieti Twitter označila termín stanovený americkým ministerstvom spravodlivosti za zničujúci. "Cítite ten závan slobody?" napísala Simonjanová.

​V prípade nezaregistrovania sa RT v USA by hrozilo zadržanie riaditeľa americkej pobočky a zmrazenie jej bankových účtov. "V takýchto podmienkach spoločnosť nie je schopná pracovať. Preto sa radšej zaregistrujeme ako zahraničný agent, ako by sme mali čeliť takýmto dôsledkom, aj keď s tým kategoricky nesúhlasíme," citovala Simonjanovú agentúra TASS. "Myslíme si, že táto požiadavka nielen protirečí zákonu, je (aj) diskriminačná, protirečí princípom demokracie i slobody slova," dodala.

Generálny riaditeľ RT Alexej Nikolov vo štvrtok na zasadaní dočasnej komisie Rady federácie pre informačnú politiku a súčinnosť s médiami vyhlásil, že americká pobočka RT sa doteraz v USA ako zahraničný agent nezaregistrovala. Štatút zahraničného agenta zahŕňa širokú škálu opatrení zo strany úradov USA. Podľa Nikolova môže byť krajne nebezpečný pre zamestnancov RT a všetkých, ktorí s ním nejako spolupracujú.

Ruský parlament chystá odvetu za nátlak amerických úradov na televíziu RT

​Agentúra Interfax vo štvrtok s odvolaním sa na zdroje vo vládnych kruhoch uviedla, že "v reakcii na bezprecedentný a neopodstatnený nátlak", ktorý na ruské médiá v USA vyvíjajú americké štruktúry, uplatní Rusko rovnaké obmedzenia voči americkým médiám pôsobiacim v Rusku.

Podľa Interfaxu ruské ministerstvo spravodlivosti už zaslalo viacerým americkým médiám pôsobiacim v Rusku upozornenie o možnom obmedzení ich činnosti, ktoré označilo za reakciu na kroky USA.

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin v piatok nariadil príslušnému parlamentnému výboru, aby začal pripravovať recipročnú reakciu na postup amerických úradov voči ruskej spravodajskej televízii RT.

Volodin reagoval na požiadavku amerického ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého sa televízny kanál RT, spájaný s Kremľom, musí do 13. novembra v USA zaregistrovať ako zahraničný agent.

Ako pripomenula agentúra DPA, Rusko má - podobne ako USA - tiež zákon o zahraničných agentoch, ktorý je zameraný na organizácie financované vládami cudzích štátov. Volodin však podľa agentúry RIA Novosti upozornil, že tento ruský zákon sa nevzťahuje na médiá. Pripomenul, že USA plánujú rozšíriť účinnosť svojho analogického zákona o zahraničných agentoch na RT America a agentúru Sputnik.

Ruské vedenie v piatok naznačilo, že v súvislosti s krokmi USA voči RT môže prijať odvetné opatrenia proti takým americkým médiám, ako je Hlas Ameriky, Rádio sloboda alebo CNN.
Predseda výboru Rady federácie pre médiá, Alexej Puškov, dnes podľa agentúry RIA Novosti spresnil, že v rámci opatrení by mohlo dôjsť k "obmedzeniu prístupu k týmto americkým médiám v balíkoch operátorov káblovej televízie".

​Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo štvrtok podľa agentúry TASS pripustila, že "praktická fáza zavedenia recipročných opatrení vo vzťahu k americkým médiám v Rusku sa začne na budúci týždeň".

Predseda komisie Rady federácie pre ochranu štátnej suverenity Andrej Klimov upozornil, že v prípade odvetnej reakcie bude možno potrebné zmeniť v Rusku právne predpisy. "Je nutné vytvoriť (v Rusku) rovnaké pracovné podmienky pre americké médiá venujúce sa v Rusku propagande, aké má RT v Spojených štátoch," uviedol Klimov.

01 - Modified: 2019-07-08 21:11:41 - Feat.: - Title: Ruské médiá nepustili na konferenciu o slobode médií
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 12:49