Európska komisia zahájila 13. novembra verejnú konzultáciu ohľadom šírenia dezinformácií na internete. Buduje tiež expertnú skupinu, v ktorej budú zastúpení akademici, zástupcovia webových platforiem, spravodajských médií a občianske spoločnosti, ktoré majú pomôcť s vypracovaním protiopatrení. Tie majú byť predstavené na jar budúceho roka, informovala komisia v tlačovej správe.
"Žijeme v dobe, keď sme doslova zaplavení informáciami, a to pravdivými i klamlivými. Preto musíme dát občanom k dispozícii nástroje, aby dokázali rozpoznať falošné správy a informácie, ktoré získavajú, a aby sa celkovo zvýšila dôvera na internete," prehlásil prvý podpredseda komisie Frans Timmermans.
Popredseda komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dodal, že je potrebné nájsť rovnováhu medzi slobodou prejevu, pluralitou médií a právom občanov na prístup k rôznorodým a spoľahlivým informáciám. "Do riešenia tejto problematiky by sa mali zapojiť všetky zainteresované subjekty, okrem iných aj online platformy a spravodajské médiá," zdôraznil Ansip. Komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnost Marija Gabrielová upozornila, že chce "v prvom rade brániť právo občanov na kvalitné informácie".
Celospoločenská diskusia
K problematike sa môžu v rámci verejnej konzultácie organizovanej komisiou vyjadriť občania, sociálne médiá a spravodajské organizácie, teda prevádzkovatelia rozhlasového a televízneho vysielania, tlačené médiá, tlačové agentúry, internetové médiá a subjekty overujúce faktickú správnosť údajov. Zapojiť sa môžu i výskumní pracovníci a štátne orgány, a to až do polovice februára 2018.
"Cieľom je zistiť, aké opatrenia by sa podľa respondentov mohli na úrovni EÚ prijať, aby občania dokázali ľahko rozpoznať spoľahlivé a overené informácie a vedeli sa lepšie vysporiadať s nástrahami digitálnej éry," upozornila komisia vo svojom komuniké.
"Predmetom tejto konzultácie sú len také falošné správy a dezinformácie šírené po internete, ktorých obsah nie je sám o sobe protiprávny, a nevzťahujú sa na ne existujúce legislatívne či samoregulačné opatrenia na úrovni EÚ alebo jednotlivých členských štátov," dodalo tlačové oddelenie komisie.
V júni 2017 prijal Európsky parlament uznesenie, v ktorom Európsku komisiu vyzval, aby vykonala dôkladnú analýzu súčasnej situácie a právneho rámca z hľadiska falošných správ a aby overila, ako by bylo možné šírenie nepravdivého obsahu obmedziť legislatívne. Komisia potvrdila, že túto tému vníma ako prioritu a že iniciatívu proti šíreniu falošných správ na internete zahrnula do svojho pracovného programu na rok 2018.