Celkové príjmy RTVS v roku 2022 by mali dosiahnuť 174 miliónov eur, výdavky budú na úrovni necelých 173, 9 milióna eur. Počíta sa s prebytkom 200-tisíc eur. Vyplýva to z rozpočtu verejnoprávneho média, ktorý na štvrtkovom rokovaní prerokovala a schválila Rada RTVS.
Rozpočet na tento rok RTVS počítal s príjmami a výdavkami nižšími o 27 miliónov eur, predpokladané príjmy mali byť vo výške 147 miliónov eur, očakávané výdavky necelých 147 miliónov eur. Rozpočet počítal rovnako s prebytkom 200-tisíc eur.
Riaditeľka sekcie ekonomiky RTVS Radka Doehring konštatovala, že rozpočet je konzervatívny. „Príjmy z koncesionárskych poplatkov by mali dosiahnuť 73,4 milióna eur, príjmy z reklám a iných príjmov 11,5 milióna eur, granty a transfery 56 miliónov vrátane 20,6 milióna eur z eurofondových projektov, príjmové finančné operácie sa predpokladajú vo výške 33 miliónov eur,“ priblížila Doehring.
Celkové výdavky sa podľa jej slov odhadujú vo výške 173.865.209 eur, z toho bežné vyše 143.981.525 eur a kapitálové 29.883.684 eur.
Rozpočet nevytvára priestor na zvýšenie vlastnej tvorby
Predsedníčka Dozornej komisie Rady RTVS Jarmila Mikušová v analýze predloženého rozpočtu skonštatovala, že rozpočet síce umožňuje pokrytie zákonných úloh RTVS vrátane rozšírenia programových služieb, nevytvára však priestor na zvýšenie vlastnej tvorby a neposkytuje žiadny rozvoj technologickej infraštruktúry. „Naďalej tak možno očakávať prehlbovanie technického a technologického dlhu, ktorý sa priblížil ku kritickej hranici,“ upozornila Mikušová.
Za Radu RTVS opätovne upozornila na absenciu systémového nastavenia dlhodobo udržateľného financovania RTVS.
V tomto duchu prijala rada i uznesenie.
Rezník: Prioritou bude stabilizácia programu
V prípade programového konceptu generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník zdôraznil, že základnou programovou prioritou pre televízne vysielanie bude po vzniku štvrtého športového okruhu jasné a presné vyprofilovanie programových štruktúr existujúcich okruhov (Jednotka, Dvojka a Trojka), tak aby vznikol divácky vernostný návyk. „V prípade rozhlasového vysielania je prioritou kontinuálne posilňovať súčasných deväť programových služieb a rozširovať moderné formy rozhlasového vysielania,“ doplnil šéf verejnoprávneho média.