Relácia Večera s Havranom sa tento týždeň venovala problematike médií verejnej služby. Do diskusie na tému "Akú verejnoprávnu televíziu a rozhlas potrebujeme?" prijali pozvanie moderátora Michala Havrana generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, producentka Zuzana Mistríková, mediálny odborník Miroslav Kollár a novinár Pavol Múdry.
Hneď na úvod dostal od moderátora slovo generálny riaditeľ RTVS, ktorý sa postupne vyjadril ku všetkým kauzám, ktoré rezonovali v poslednej dobe v súvislosti s RTVS. "Myslím si, že RTVS napriek všetkým štandardným prevádzkovým problémom, funguje v štandardnom režime. Vnútorná atmosféra v RTVS je ďaleko pokojnejšia, ako sa to zdá predovšetkým na sociálnych sieťach", skonštatoval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Michal Havran sa po týchto slovách riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie spýtal, či sa na obrazovky vráti relácia Reportéri. "Jasné, že sa vráti", odpovedal Rezník."Vrátil sa k nám Vinco Štofaník, ktorý veľmi usilovne so svojimi redaktormi pracuje na tom, aby sa od jesennej vysielacej sezóny Reportéri opäť vrátili a boli omnoho pichľavejší ako ďaleko"vyrývačnejší" ako boli doteraz." Rezník odmietol, že by bolo zrušenie Reportérov politickým motívom.
Havran sa pýtal aj na prípad Oľgy Bakovej a list nespokojných redaktorov. Rezník v prípade Oľgy Bakovej zopakoval informáciu o zrušení horizontálnej línie vedenia a ponúknutí inej funkcie. "Všetkým desiatim redaktorom sme ponúkli posty editorov. Deviati to prijali, pani Baková to neprijala. Naďalej ale bude robiť reláciu Silná zostava z externého prostredia." K listu nespokojných moderátorov šéf RTVS dodal, že si myslí, že je to o tom, ako nastaviť lepšie vnútornú komunikáciu, ako zvládnuť to, aby mali redaktori lepšiu dôveru k svojim šéfom a vedeniu.
Michal Havran sa Rezníka spýtal aj na to, ako hodnotí fakt, že jedna z jeho manažériek nazvala svojich ľudí krikľúni, ktorí prekážajú v práci. "To nie je celkom štandardná situácia. Na druhej strane si myslím, že išlo o obranný mechanizmus, keď boli z jej pohľadu vyčerpané všetky možnosti či dôvody, ktorými chcela dotyčná presvedčiť redaktorov, ako je dôležité, aby bolo vysielanie vyvážené."
Michal Havran sa následne spýtal Zuzany Mistríkovej, či si myslí, že sa v RTVS niečo deje a nefunguje ako predtým. Mistríková, hodnotiaca situáciu z pohľadu filmovej producentky odpovedala, "že sa nestretáva so žiadnymi signálmi, že by sa v tejto inštitúcii niečo menilo. Samozrejme, je pre nás zásadnou skutočnosťou, že 31. mája odíde Tibor Búza zo svojej funkcie. Ale podľa jeho slov, aj podľa slov generálneho riaditeľa budú robiť všetko preto, aby človek ktorý nastúpi po ňom, vyvíjal kontinuitu. A my bude určite prví, ktorí budú hovoriť, že to je inak, ak sa tak stane." Na druhej strane Mistríková povedala aj to, že v inštitúcii je nejaký skrat a každý sa tu snaží vybojovať svoje miesto na Slnku. "Nie som si istá z pohľadu vonkajšieho prizerajúceho sa človeka, či je toto reálny stav v tejto inštitúcii."
Ďalšími témami diskusie bola dôvera k verejnoprávnym médiám a ich financovanie. Všetci sa zhodli, že dôvera k verejnoprávnym médiám je to najdôležitejšie, čo RTVS môže získať. "Dôvera vo verejnoprávne médium je ten najcennejší artikel, ktorý má," povedal Rezník. "Za tých dvadsať päť rokov funguje ako sínusoida. Raz je hore, raz je dole. Teraz sme na vzostupnej trajektórii. Ja sa budem usilovať urobiť všetko preto, aby sme naďalej stúpali."
Ráznejšie sa na tému dôvery k RTVS vyjadril aj mediálny odborník Miroslav Kollár: "To, čo sa deje vnútri RTVS z hľadiska signálov, nepovažujem za šťastné. Mám pocit, že niektoré kroky, ktoré boli v poslednom období vnútri RTVS naštrbujú dôveru."
Havran otvoril aj tému koncesií. Rezník jednoznačne povedal, že je priaznivcom koncesionárskych poplatkov. "Na druhej strane som realista a viem odhadnúť, kedy sa s koncesionárskymi poplatkami dá hýbať a kedy sa nedá. Koncesie ale zasa nie sú indická posvätná krava. Zo 48 členov európskej únie 26 krajín to má riešené inak ako koncesie.Netreba z koncesií robiť jediný možný spôsob financovania verejnoprávnych médiá," skonštatoval súčasný šéf RTVS. Situácia by sa zlepšila, ak by financovanie verejnoprávneho médiá bolo prijaté ústavným zákonom.
Hovorilo sa aj o inom možnom spôsobe financovania verejnoprávnych médií zo štátneho rozpočtu, a to zákonom stanoveným percentom z HDP. Zuzana Mistríková skonštatovala, že "akékoľvek napĺňanie litery zákona v našej krajine je pokrivené a politická kultúra je čosi, čo obchádzame kilometrami. V štandardnej krajine, kde platia takéto pravidlá, financovať inštitúciu zo štátneho rozpočtu je absolútne v poriadku." A to je podľa nej aj dôvod, prečo sa všetci zľaknú, ak sa u nás začne hovoriť o inom spôsobe financovania RTVS ako sú koncesie: "Politici, ktorí o tom rozprávajú, nevzbudzujú vo vás takú dôveru, aby tej inštitúcii bolo v konečnom dôsledku úplne jedno kadiaľ prostriedky pritečú, keď budú použité na to, na čo majú byť určené."
Posledná časť relácie sa venovala aj objektívnym informáciám. "Spravodajstvo a publicistika rovnako ako iné zložky v RTVS sú absolútne slobodné. Nikto im neprikazuje a nikto od nich nevyžaduje aby robili nejaké PJ-čka, povinné jazdy", skonštatoval Jaroslav Rezník.
Na záver relácie si všetci diskutujúci pripomenuli pamiatku tragicky zosnulého Petra Krištúfka.