Prvé číslo českej mutácie časopisu Vogue vyjde 17. augusta. Od toho istého dňa bude pre verejnosť otvorená v pražskom Umeleckopriemyselnom múzeu výstava nazvaná Prvé vydanie Vogue Czechoslovakia.
Mesačník bude v češtine k dispozícii aj na Slovensku. Česká mutácia bude 24. národnou verziou magazínu, ktorý začal vychádzať už koncom 19. storočia. V módnej brandži je považovaný za najvplyvnejší módny časopis.
"Chceme v prvom čísle akcentovať českú módu, históriu českej módy, preto bude vydanie sprevádzať výstava v Umeleckopriemyselnom múzeu," povedala Šárka Pleslová, ktorá v českej edícii povedie PR oddelenie. Pripomenula, že zatiaľ posledným lifestylovým časopisom podobného typu, ktorý v ČR začal vychádzať, bola Marie Claire a bolo to pred desiatimi rokmi.
Webová stránka českého vydania potvrdzuje, že časopis povedie niekdajšia šéfredaktorka českej Elle Andrea Běhounková. Licenciu pre českú mutáciu získala spoločnosť V24 Media, ktorú založili Michaela Seewald a Fabrice Biundo. Časopis Vogue budú vydávať v spolupráci s vydavateľstvom Condé Nast.
"Mojou predstavou je, že Vogue Česko a Slovensko poskytne priestor miestnym módnym návrhárom a umelcom, aby mohli predstaviť svoj jedinečný štýl a prístup, ktorý je odrazom súčasnej českej a slovenskej kultúry," uviedla Michaela Seewald.
Viac než storočná história
Vogue založil Arthur Baldwin v roku 1892 ako týždenník pre newyorskú spoločenskú smotánku. Prinášal správy zo spoločnosti, písal o životnom štýle vyšších tried a zoznamoval čitateľov a čitateľky s etiketou. Nechýbali recenzie kníh, divadelných hier a koncertov.
V roku 1909, po jeho smrti, kúpil Vogue americký obchodník Condé Montrose Nast, zakladateľ vydavateľstva Condé Nast a o rok neskôr ho začal vydávať aj v Európe.
V roku 1932 mal Vogue ako prvý magazín na obálke farebnú fotku. V 60. rokoch Vogue predstavil úplne iný vzhľad modeliek - plné tvary vystriedal veľmi štíhly až androgýnny zjav. V auguste 1974 sa na obálke Vogue vôbec prvýkrát objavila afroamerická modelka.
Od roku 1988 je šéfredaktorkou americkej verzie Anna Wintour, dnes jedna z najvplyvnejších postáv módneho priemyslu.
Kým v 60. rokoch propagoval Vogue chudé modelky, pred niekoľkými rokmi sa Vogue pridal k ďalším časopisom a deklaroval, že končí s príliš mladými a príliš štíhlymi modelkami. Zdravie modeliek a predovšetkým potom ich hmotnosť sa stali predmetom mnohých diskusií, najmä po smrti dvoch modeliek v rokoch 2006 až 2007, ktorú pravdepodobne spôsobila porucha príjmu potravy. Odpovedať na otázku, kedy už je modelka príliš chudá, si ale trúfne len málokto.