Spoločnosť Newton Media zverejnila analýzu početnosti správ o vládnych stranách v politických a spravodajských reláciách. Najviac sa zamerala na správy RTVS a Rádiožurnál o 18:00. Okrem zastúpení vládnych strán v politických a spravodajských reláciách Newton Media analyzoval aj kvantitu príspevkov so zmienkami o Slovenskej národnej strane. Newton Media zaujímalo, či zvolenie nového riaditeľa v RTVS Jaroslava Rezníka malo vplyv na intenzitu medializácie tejto strany. Správy o koaličných stranách porovnávala spoločnosť za prvý rok pôsobenia súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka a posledný rok pôsobenia Václava Miku.
Okrem RTVS Newton Media analyzoval aj hlavné spravodajské relácie v TV Markíza, TV JOJ, TA3 a Rádiu Expres.
Podľa analýzy intenzita informácií o stranách SNS, Smer-SD a Most-Híd rástla za skúmané obdobie vo všetkých analyzovaných reláciách.
Z grafov vyplýva, že vplyvom turbulentných politických udalostí sa objektívne zvýšil počet správ o každej vládnej strane - SNS najviac, Most-Híd najmenej. Newton Media sa ďalej pozrel na nárast správ o SNS. Pričom sa ukázalo, že najvyšší nárast počtu správ o SNS spôsobil primárne vysoký prírastok príspevkov v Rádiožurnále RTVS. Taktiež bol takmer jedenapolnásobne vyšší ako nárast Smeru-SD a asi päťnásobne vyšší ako pri Moste-Híd v rovnakej relácii.
"Pri takom nepomerne vysokom náraste správ o SNS v Rádiožurnále by bolo možné predpokladať, že spravodajstvo verejnoprávneho rozhlasu bolo politicky nevyvážené v prospech národniarov," konštatuje na svojej stránke Newton Media . Údaje v analýze však ukazujú iné výsledky.
Za prvý rok vedenia RTVS Jaroslava Rezníka mali jednotlivé vládne strany vo všetkých sledovaných reláciách rovnomerné percentuálne zastúpenie. Výnimkou je nízky počet správ o Moste-Híd v Televíznych novinách o 19:00 v televízií Markíza, kde strana dosiahla len 17 percent.
Avšak, zobrazenie pomeru informovania o koaličných stranách za posledný rok pôsobenia manažmentu Václava Miku naznačuje nezrovnalosti v rozhlasovej inštitúcií RTVS. Rádiožurnál RTVS za Václava Miku publikoval o strane Most-Híd najviac informácii v pomere k ostatným koaličným partnerom. Zároveň o SNS je ich v porovnaní s ostatnými reláciami najmenej, približne o 5-9 percent.
Rovnako ako za pôsobenia Rezníka, tak za pôsobenia Miku, ostáva podreprezentovaná iba strana Bélu Bugára, a to v hlavnom spravodajskom programe televízie Markíza.
Dôvodom nezvyčajného vysokého medziročného nárastu správ o Slovenskej národnej strane, vo vysielaní Rádiožurnálu RTVS, bolo podľa zistení Newton Media nižšie zastúpenie tejto strany v príspevkoch z posledného roka za pôsobenia predchádzajúceho manažmentu telerozhlasu. Toto zistenie sa ale netýka televízneho spravodajstva.
Pre kontrolu zistenia použil Newton Media aj inú metódu vyhodnocovania, v ktorej namiesto počtu príspevkov pracoval s počtom zmienok o každej vládnej strane. Vďaka dodatočnej analýze zmienok potvrdil trend výmeny na pozícii druhej najmedializovanejšej vládnej politickej strany (po Smere-SD). Za obdobie sledovaného roku súčasného riaditeľa sa ňou stala strana Andreja Danka, ktorá vytlačila Most-Híd vo väčšine médií na tretiu pozíciu. Výmena poradia spomenutých strán sa udiala v skoro všetkých sledovaných reláciách.
Stalo sa tak aj v Rádiožurnále RTVS, v ktorom je ale rozdiel podstatne výraznejší. Znamená to, že zmena, aká nastala medzi dvoma analyzovanými rokmi, bola v tomto programe najdramatickejšia. Zmena riaditeľa RTVS síce veľmi neovplyvnila pokrývanie politických správ hlavného televízneho spravodajstva na Jednotke, ale Rádiožurnál RTVS vysielaný o 18:00, prešiel práve obdobím „otáčania kormidla“. Pričom súčasné nastavenie pomerov medzi informovaním o vládnych politických stranách je z pohľadu kvantitatívneho rozboru bez problémov.
V relácii Rádiožurnál, vysielanej každý pracovný deň o 18:00 na Rádiu Slovensko, narástol počet zmienok o SNS v porovnaní s konkurenčnými médiami oveľa viac po nástupe Jaroslava Rezníka. Dôvodom tohto nárastu ale pravdepodobne nebolo favorizovanie SNS novým vedením rozhlasového spravodajstva, ale poddimenzovanie informovanosti o tejto strane v minulosti.
Kompletnú analýzu si môžete prečítať tu.