Falošné správy rozširoval v USA v roku 2016 len nepatrný zlomok používateľov komunikačnej siete Twitter. K ich šíreniu ale preposielaním prispievali ľudia konzervatívneho zmýšľania a americkí seniori. Vyplýva to zo štúdie amerických vedcov, ktorá vyšla v časopise Science.
Vedci analyzovali 16 000 amerických Twitterových účtov a zistili, že len 16 z nich, teda jedno promile, vyprodukovalo v roku amerických prezidentských volieb 80 percent falošných informácií. Viac ako 99 percent percent používateľov Twitteru žiadne manipulatívne správy nešírilo. Ľudia ich podľa štúdie ani nečítali.
Zo štúdie vyplynulo, že ani počet šíriteľov falošných správ nie je veľký. Používatelia, ktorí na Twitteri preposielali takéto správy ďalej, sa však podľa vedcov činili- medzi aprílom a decembrom 2016 každý z nich preposlal v priemere vyše 300 manipulatívnych tweetov.
Nedávno publikovaná podobná analýza siete Facebook podľa agentúry AP ukázala rovnaké výsledky. Uvádza, že falošné správy zdieľa len veľmi malý počet ľudí. Tí, ktorí to robia, sa väčšinou hlásia ku konzervatívcom a sú starší ako 65 rokov.
Podľa expertov, na ktorých sa AP odvoláva, môže výsledok oboch štúdií potlačiť panické nálady a obavy, že komunikačné procesy sa vymkli kontrole a spoločnosť nemá možnosť dozvedieť sa pravdu.
Z ľavicovo a stredovo orientovaných používateľov šírilo falošné správy päť percent ľudí, medzi pravicovo zameranými Američanmi ich bolo jedenásť percent. Na extrémnej pravici už išlo o dvadsaťjeden percent, ukázala analýza.