Verejnoprávna Česká televízia v tomto roku investuje celkom pol miliardy korún (19,5 milióna eur). Investície budú smerovať do obmeny technológií na nový vysielací štandard DVB-T2 a do rekonštrukcie areálu na Kavčích horách. Uviedol to generálny riaditeľ ČT Petr Dvořák.
"Už v roku 2018 sme zahájili prechod na nový vysielací štandard DVB-T2, ktorý schválila vláda. To so sebou nesie značné investície do obmeny technológií, a to od výroby až po odvysielanie programu," podotkol Dvořák.
Prechod na DVB-T2 je nutný kvôli potrebe uvoľniť časť televízneho pásma 700 MHz pre mobilné siete. Česká televízia odhadla, že celkové investičné a prevádzkové náklady prechodu budú zhruba 1,4 miliardy Kč (54,4 milióna eur).
Druhou veľkou investíciou je obnova areálu televízie na Kavčích horách. Ten bol postavený v 60. a 70. rokoch minulého storočia a niektoré výrobné kapacity sú ešte pôvodné, teda za hranicou životnosti. "S ich obmenou sme začali už v roku 2016 a konečným cieľom je zaistiť, aby v Česku existovalo i do budúcnosti funkčné zázemie na výrobu pôvodnej televíznej a filmovej tvorby," dodal Dvořák.
Česká televízia má v tomto roku hospodáriť s nákladmi a výnosmi 6,674 miliardy korún (259,4 milióna eur), čo je o 286 miliónov korún menej než vlani. Výber televíznych poplatkov klesne o 20 miliónov korún na 5,64 miliardy Kč (219 miliónov eur) kvôli pokračujúcemu úbytku počtu registrovaných televíznych prijímačov.
Česká televízia dlhodobo hospodári s vyrovnaným rozpočtom. Je pritom podľa Dvořáka viazaná takzvanými dlhodobými plánmi, ktoré sú koncipované na päť rokov. Koncesionársky poplatok je posledných desať rokov v nezmenenej výške 135 korún (5,25 eura).
Petr Dvořák vedie Českú televíziu od jesene 2011, predtým sedem rokov riadil Novu. ČT za jeho pôsobenia napríklad spustila detský kanál Déčko (kombinovaný s umelecky zameraným ČT art), bolo tiež otvorené nové štúdio v Brne.