Súd v tureckej metropole Ankara nariadil zablokovanie spravodajského portálu Bianet, známeho informovaním o ľudských právach, a to z dôvodu "ochrany národnej bezpečnosti". Súd to uviedol v rozhodnutí zverejnenom v utorok.
Rozhodnutie sa týka aj 135 ďalších internetových adries vrátane videí na YouTube a DailyMotion, ako i účtu na Twitteri, ktorý si založila kurdská členka parlamentu Oya Ersoyová.
Court imposes access block on all content of bianet, which consists of more than 200 thousand articles, without justification and notice https://t.co/CkzeHvepLH
— bianet English (@bianet_eng) August 6, 2019
Súd napísal, že rozhodnutie, ktoré bolo vydané na žiadosť polície, bude "chrániť národnú bezpečnosť a verejný poriadok". Súd však nevysvetlil, ako presne, dodala tlačová agentúra AFP.
Bianet vznikol v roku 1997 v Istanbule a v Turecku je veľmi známy článkami o ľudských právach a násilí na ženách a tiež dôkladným informovaním o súdnych procesoch súvisiacich so slobodou prejavu. Články tohto portálu sú zverejňované v turečtine, angličtine a kurdčine.
"Súdne rozhodnutie Bianetu ani nedoručili, zistili sme to náhodou," povedala tlačovej agentúre AFP právnička portálu Merič Eyübogluová. "Môžeme potvrdiť, že rozhodnutie sa týka celej webovej stránky - bude úplne zablokovaná. Zatvorenie môže nastať v ktorúkoľvek chvíľu," dodala.
V texte na portáli Bianet sa píše, že po zablokovaní nebude prístupných vyše 200-tisíc jeho článkov.
Miestna pobočka organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) odsúdila rozhodnutie súdu ako "škandálne" a "úplne svojvoľné" a vyzvala na jeho zrušenie.
Organizácie na ochranu práv pravidelne kritizujú porušovanie slobody prejavu v Turecku za vládnutia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, najmä po neúspešnom prevrate v roku 2016, po ktorom sa začalo masové prenasledovanie kritikov vlády v médiách aj v iných sférach spoločnosti.
Turecko je okrem Číny jedinou krajinou, ktorá blokuje Wikipédiu, a v najnovšom rebríčku, venovanom slobode tlače a vypracovanom organizáciou RSF, sa nachádza na 157. mieste spomedzi 180 krajín.