StoryEditor

RTVS dotočila vianočnú rozprávku, nosnou témou je ochrana prírody a životného prostredia

19.08.2019, 15:55
Autor:
redred
Hlavní hrdinovia bojujú proti bezohľadnému ničeniu lesa a snažia sa zachrániť lesnú ríšu.

Ochrana prírody a životného prostredia je nosnou témou tohtoročnej vianočnej rozprávky RTVS s názvom Čarovný kamienok, ktorú bude RTVS vysielať už počas tohtoročných Vianoc. Hlavní hrdinovia v nej bojujú proti bezohľadnému ničeniu lesa a snažia sa zachrániť lesnú ríšu so všetkými jeho bytosťami. 

​Filmový štáb, ktorý tvorilo 50 ľudí, čakala práca v prírodnom prostredí, čo však bolo náročnejšie ako bežné nakrúcanie. Prežili až 20 z 25 filmovacích dní priamo v prírode, natáčali na miestach ako Krupinské bralce, Kvačianska dolina, Červený kameň či Priepasť Macocha. Rozprávku pripravuje RTVS v koprodukcii FilmWorx Studios a Českou televíziou, režisérkou je Kristína Herczegová.

„Terén bol krásny, avšak prístup doň bol často komplikovaný. Mnohé lokácie boli logisticky náročné na dopravu ľudí a techniky. Napríklad transport štábu do Kvačianskej doliny nebol vôbec žiadna zábava,“ prezradila producentka RTVS Zuzana Balkóová a dodala: „Mnohokrát sme radi využili služby miestnych obyvateľov a ich bezpečnej techniky ako traktor, vozy, ale aj kone.“

​​Pri filmovaní v prírode sa však musia pripraviť filmári aj na vrtochy počasia. Okrem horúčav, ktoré preverili odolnosť štábu v júni, nakrúcanie skomplikoval aj dážď. „Chalúpku strigôňov, ktorá bola postavená na Červenom kameni, sme kvôli daždivému počasiu stavali skoro dva týždne. Keď sa konečne dokončila, nasťahovali sa do nej turisti, ktorí ju považovali za atrakciu patriacu k hradu,“ s úsmevom spomína Z. Balkóová.

​​Atmosféru rozprávky zvýrazňujú aj originálne kostýmy výtvarníka Martina Kotúčka, ktorý je považovaný za jedného z najlepších slovenských kostýmových výtvarníkov súčasnosti. Medzi kostýmami, ktoré sa šili v dielňach na Slovensku a v Česku, boli aj kostýmy pre strigôňov, ktorých stvárnili Ady Hajdu a Zuzana Bydžovská, vládcov lesa v podaní Anny Javorkovej a Milana Bahúla.

RTVS / Čarovný kamienok

​​​Divákov očarí aj Kristína Spáčová v úlohe grófky Júlie či Jakub Jablonský v úlohe odvážneho mlynára Matúša. Výtvarník Martin Kotúček, ktorý spolupracoval na viacerých rozprávkach , filmoch či divadelných predstaveniach, popustil uzdu fantázie aj v kostýmoch pre rozprávkových „záporákov“, nevychovaného grófa Henricha v podaní Daniela Zulčáka či úzkostlivého komorníka Vendelína, ktorého stvárnil Jakub Rybárik.

​Filmovacie dni má štáb za sebou a práca sa presúva do štúdií a strižní, kde začne výroba špeciálnych efektov, farebné korekcie a finálny zostrih rozprávky. Čarovný kamienok uvedie RTVS v premiére počas vianočných sviatkov, na Štedrý deň.

O čom je Čarovný kamienok 

V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, z majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné.

Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny.

Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia (Kristína Spáčová).

Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela?

01 - Modified: 2019-08-16 13:05:45 - Feat.: 0 - Title: RTVS uvedie nový seriál pre deti. Predstavia sa v ňom aj Polívka či Lasica 02 - Modified: 2019-08-16 13:21:46 - Feat.: 0 - Title: Lajčáková-Hargašová sa vracia do RTVS. Bude mať vlastnú talkshow 03 - Modified: 2019-07-30 14:25:31 - Feat.: 0 - Title: Rošáda v Milujem Slovensko. Na kapitánske posty sa vracajú Adela Vinczeová a Dano Dangl 04 - Modified: 2019-07-30 14:20:38 - Feat.: 0 - Title: Čekovský, Šoko či Valábik sa predstavia v novej cestovateľskej šou 05 - Modified: 2019-07-26 17:56:36 - Feat.: 0 - Title: Druhá miniséria Mária Terézia je dotočená. Pozrite si teaser 06 - Modified: 2019-07-16 18:17:42 - Feat.: 0 - Title: Gogo, Sajfa či Ego sa predstavia v poviedkovom filme Mojepovstanie.sk 07 - Modified: 2019-08-06 14:11:48 - Feat.: 0 - Title: Z kastingov do Zem spieva budú malé folklórne festivaly
01 - Modified: 2023-05-05 16:41:17 - Feat.: - Title: RTVS: Pri premiérovom prejave sme si splnili povinnosť, za obsah nezodpovedáme 02 - Modified: 2023-05-05 16:40:10 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka: Hegerova komunikácia bola fatálna, poškodil sebe aj strane 03 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 04 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 05 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. jún 2023 19:30