Desiatky novinárov bulharského verejnoprávneho rozhlasu (BNR) v piatok protestovali za slobody médií po tom ako bola prepustená ich kolegyňa, ktorá vo svojich príspevkoch poukazovala na korupciu v bulharskom súdnictve, informovala agentúra Reuters.
Prípad kritizovali organizácie pre ľudské práva i bulharská pobočka Združenia európskych novinárov, ktorá hovorila o "údere pre novinársku profesionalitu" v krajine, ktorá sa umiestnila najnižšie v rebríčku slobody tlače spomedzi 28 členských štátov Európskej únie.
(Ne)sloboda prejavu
Nový šéf spravodajstva BNR Nikolaj Krastev vo štvrtok prepustil uznávanú rozhlasovú moderátorku a reportérku Silviu Velikovu. Ako dôvod uviedol, že že porušila pracovnú zmluvu tým, že v živom vysielaní vyzývala poslucháčov, aby sa pripojili k protestu proti vymenovaniu budúceho hlavného prokurátora Bulharska.
Mnohí novinári i iní považovali tento krok za politicky motivovaný. Krastev čeliaci silnému odporu napokon rezignoval a Velikova bola znovu prijatá. BNR kvôli nepokojom na päť hodín vypla spravodajský kanál Horizont a prípad začala prešetrovať komisia pre kontrolu komunikácie.
Korupcia a neefektívne súdnictvo
Tento prípad poukázal na frustráciu mnohých Bulharov zo skorumpovanej a nepriehľadnej politickej elity a neefektívneho súdnictva, často kritizovaného Európskou komisiou.
Bulharsko sa tento rok umiestnilo na 111. mieste zo 180 krajín svetového indexu Reportéri bez hraníc - dokonca pod krajinami západného Balkánu, ktoré ešte nie sú členmi EÚ.
V októbri 2017 stovky novinárov protestovali v Sofii proti hrozbám podpredsedu vlády Valeriho Simeonova voči najväčším bulharským vysielateľom, ktorých obvinil z vedenia "masívnej ohováračskej kampane" proti nemu.