StoryEditor

SK DEJINY prinesú nový pohľad na novembrové udalosti 89

14.10.2019, 16:50
Autor:
TSTS
O novembrových udalostiach 89 sa nenapísalo a nepovedalo zďaleka všetko. RTVS sa bude v relácii SK DEJINY zaoberať Nežnou revolúciou.  

Populárno-náučná diskusia SK DEJINY prináša nové pohľady na už vypovedané a tradičným spôsobom spracované témy. Inak tomu nebude ani v dvoch častiach venovaných Novembru 89. „Diskusie sa snažíme vystavať tak, aby boli atraktívne pre diváka, aby sme o jednotlivých témach nehovorili notoricky známe veci. Naša scenáristka Jaroslava Roguľová, ktorá pracuje v Slovenskej akadémii vied ako historička, oslovuje diskutérov aj z mladšej vekovej kategórie, ktorí hľadajú nové súvislosti v dejinných udalostiach,“ opísal dramaturg relácie Róbert Valovič.

Moderátor Ľubomír Bajaník spolu s hosťami zo Slovenskej akadémie vied, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Ústavu pamäti národa rozoberú nielen dôvody pádu socialistického zriadenia, ale tiež príčiny vzniku revolučného napätia, ekonomické predpoklady na zmenu a úlohu médií v celom procese. „Vtedajšia Československá televízia bola zo začiatku váhavým, ale neskôr silným katalyzátorom udalostí. Pozrieme sa aj na schopnosť vtedajších elít prevziať moc, ktorá ležala na ulici. Myslím si, že pre divákov bude zaujímavé, aké konšpiračné teórie sa okolo Novembra 89 vytvorili a čo v tejto súvislosti odhalili a čo ešte skrývajú archívy ŠtB,“ priblížil Ľubomír Bajaník.

RTVS

​O týchto témach budú diskutovať Peter Jašek (ÚPN), Jaroslav Vokoun (Ekonomický ústav SAV), Anna Sámelová (Filozofická fakulta UK), Bohumil Búzik (Sociologický ústav SAV), Agáta Šústová Drelová (Historický ústav SAV) a Jerguš Sivoš (ÚPN).

​Televízny štáb SK DEJINY tentokrát vytvoril štúdio v priestoroch bratislavského KC Dunaj, ktorú režisér Filip Fabian označil za ikonickú stavbu socializmu. „Absorbovala do seba všetko naj, čo dokázal socialistický režim vyprodukovať v zmysle konzumu. Bol to dom módy, luxusný socialistický dom, ktorý zároveň stál v epicentre novembrového diania na Námestí SNP. Práve z jeho strechy Československá televízia nasnímala zábery na veľké zhromaždenia a odtiaľ agenti ŠtB v prvých dňoch pozorovali davy ľudí,“ vysvetlil Filip Fabian.

Cieľom relácie venovanej Nežnej revolúcii je ukázať divákom hlavne to, že história sa písala v ich bezprostrednom susedstve. „Že veľké veci, o ktorých sa učili v škole a ktoré ich možno nudili, sa diali  v ich blízkosti a aj keď mnohé miesta prepísali svoj vzhľad, ich pôvodný gén, Genius loci zostal zachovaný,“ dodal. 

SK DEJINY odvysiela Dvojka 17. októbra a 14. novembra o 22:25.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 11:58