vaaju.com
StoryEditor

Austrálske denníky dnes vyšli so začiernenými textom na titulnej strane

21.10.2019, 15:15
Autor:
(čtk)(čtk)
Novinári tak chcú upozorniť na obmedzovanie prístupu k informáciám.

Austrálske denníky vyšli dnes so začiernenými textom na titulných stránkach, v ktorých rohu je červená pečiatka "tajné". Podľa BBC tak chcú novinári upozorniť na obmedzovanie prístupu k informáciám, ktorého sa podľa nich austrálske úrady dopúšťajú. Ku kampani sa pripojili podľa BBC aj niektoré rádiá a televízne stanice.

Austrálski novinári sa už dlhšiu dobu sťažujú, že prísne bezpečnostné zákony prijaté v posledných rokoch ohrozujú investigatívnu žurnalistiku a bránia práve verejnosti na informácie. Kritizujú tiež to, že nové zákony kriminalizujú novinárov konajúcich vo verejnom záujme a aj whistleblowerov (ľudí, ktorí poukazujú na nezrovnalosti vo vnútri úradov, ktoré idú proti verejnému záujmu).

Kampaň novinárov sa vystupňovala kvôli raziám z tohtoročného júna, kedy polícia prehľadávala centrálu verejnoprávnej televízie ABC a domov novinárky Anniky Smethurstovej z mediálnej spoločnosti News Corp Australia kvôli ich reportážam. Polícia najprv uviedla, že vyšetruje iba únik utajovaných informácií, následne však vyjadrenie zmenila s tým, že vyšetruje tiež tých, ktorí informácie dostali, teda novinárov.

Zatiaľ stále nie je jasné, či novinári z týchto dvoch médií, ktorých sa júnové razie týkali, budú čeliť trestnému stíhaniu, napísal dnes server denníka The Canberra Times.

Austrálsky premiér Scott Morrison podľa BBC v nedeľu odmietol, že by vláda ohrozovala slobodu slova, a zdôraznil, že zákony musia platiť pre každého. "Zákony musia platiť pre mňa, pre všetkých novinárov aj pre kohokoľvek iného," povedal Morrison v nedeľu.

"Nikto nie je nad zákonom, ale niečo v našej demokracii nefunguje, ako by malo, keď nechránime ľudí konajúcich vo verejnom záujme," citoval dnes The Canberra Times výkonného riaditeľa rozhlasovej a televíznej spoločnosti ABC Davida Andersona. V posledných dvadsiatich rokoch zaviedla podľa neho Austrália zákony, ktoré sťažujú ľuďom hovoriť o neprávostiach okolo nich a novinárom o nich písať.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 07:11