AFP
StoryEditor

Demonštranti v Bolívii prenikli do sídiel dvoch štátnych médií

10.11.2019, 13:00
Autor:
ČTKČTK
V krajine trvajú už vyše dvoch týždňov protesty proti sporným výsledkom nedávnych prezidentských volieb.

Opoziční demonštranti v Bolívii v sobotu prenikli do sídiel dvoch štátnych médií v metropole La Paz a donútili tamojších zamestnancov, aby opustili svoje redakcie a prestali vysielať.

Napadnutými sú bolívijská televízia Bolivia TV a rozhlasová stanica Radio Patria Nueva. Médiá obviňujú z toho, že slúžia záujmom bolívijského prezidenta Eva Moralesa, uviedol podľa agentúry AFP Ivan Maldonado z bolívijskej televízie. V krajine trvajú už vyše dvoch týždňov  protesty proti sporným výsledkom nedávnych prezidentských volieb.

"Boli sme násilím vyhodení po tom, čo sme museli čeliť neustálym hrozbám od ľudí, ktorí sa vonku zhromaždili," vyhlásil Ivan Maldonado. Z budovy, v ktorej obe dve médiá sídlia, bolo vidieť odchádzať asi 40 zamestnancov. Dav asi 300 demonštrantov na nich pritom vykrikoval nadávky. Rádio aj televízia od tej chvíle začali vysielať len hudbu.

​Príčinou terajších protestov je podozrenie opozície zo zmanipulovania volieb, o ktorých má pochybnosti aj Organizácia amerických štátov (OAS). Volebný súd totiž počas sčítania výsledkov pozastavil zverejňovanie zistených údajov v okamihu, keď to vyzeralo na nutnosť vypísania druhého kola. Po tom, čo bolo zverejňovanie výsledkov po hodinách obnovené, mal Morales zrazu dostatočný desaťpercentný náskok, ktorý mu zaručil, že druhé kolo hlasovania sa uskutočniť nemusí.

Dnes OAS odporučila Bolívii, aby usporiadala nové voľby. Organizácia vyjadrenie zdôvodnila tým, že podľa predbežnej správy OAS je štatisticky nepravdepodobné, že Morales získal desaťpercentný náskok potrebný k výhre už v prvom kole.

Morales je prvým indiánskym prezidentom Bolívie, vo funkcii je od januára 2006. Opozícia ho ale viní z autoritatívnosti. V úrade je tak dlho aj vďaka tomu, že najprv presadil zmenu ústavy, aby mohol zastávať dva mandáty za sebou, a v roku 2017 aj toto obmedzenie zrušil. Podarilo sa mu to až s pomocou ústavného súdu, pretože príslušnú zmenu ústavy predtým voliči v referende odmietli.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 17:43