Facebook poľského premiéra Mateusza Morawieckeho
StoryEditor

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o nacistických táboroch smrti

15.11.2019, 09:55
Autor:
ČTKČTK
Poľský premiér uviedol, že dokument falšuje históriu a naznačuje, že existovali poľské tábory smrti.

Americká spoločnosť Netflix po protestoch Poľska zmení v dokumentárnom filme Diabol od vedľa mapy, v ktorých boli nacistické vyhladzovacie tábory zakreslené v súčasných poľských hraniciach. Informovala o tom agentúra Reuters. Poľský premiér Mateusz Morawiecki pred niekoľkými dňami vedenie Netflixu upozornil, že mapa je chybná.

Televízia TVN24 pripomína, že v prvom dieli filmového dokumentu o vojnovom zločincovi Johnovi Demjanjukovi, ktorý počas vojny pôsobil ako strážca vo vyhladzovacom tábore Sobibór, sa objavila mapa Poľska v jeho súčasných hraniciach a boli na nej vyznačenej vyhladzovacie tábory ako Osvienčim, ​​Sobibór alebo Treblinka. Pri niektorých z nich sa objavil hákový kríž, u iných lebka so skríženými hnátmi. 

Proti tejto mape protestovali poľskí predstavitelia, pretože podľa nich falšuje históriu a naznačuje, že existovali poľské tábory smrti. Poľské ministerstvo zahraničia pripomenulo, že v čase, o ktorej je v dokumente reč, bolo Poľsko okupované a zodpovednosť za vyhladzovacie tábory nieslo nacistické Nemecko. "Mapa ukázaná v seriáli nezodpovedá vtedajšej podobe hraníc," uviedlo ministerstvo. Premiér Morawiecki požiadal generálneho riaditeľa Netflixu Reeda Hastingsa, aby zakročil.

"Aby sme predišli akémukoľvek nedorozumeniu, doplníme v najbližších dňoch texty do niektorých máp predstavených v seriáli," uviedol vo štvrtok Netflix vo vyhlásení na twitteri. "Bude tak jasnejšie, že vyhladzovacie a koncentračné tábory v Poľsku postavil a prevádzkoval nemecký nacistický režim, ktorého vojaci vpadli do krajiny a okupovali ju v rokoch 1939 až 1945," napísala tiež streamovacie služba.

Reuters pripomína, že Poliaci sú veľmi citliví na to, keď niekto aj nevedome naznačí, že môžu niesť spoluvinu za nacistické zverstvá spáchané počas druhej svetovej vojny. Vládnuca národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť vlani presadila zákon, podľa ktorého pôvodne hrozilo väzenie za pripísanie poľskému národu spoluzodpovednosti za nacistické zločiny. Vlani v júni potom parlament toto silno kritizované ustanovenie zrušil.

01 - Modified: 2019-10-11 06:46:20 - Feat.: 0 - Title: Netflix spustil ponuku filmov v češtine 02 - Modified: 2019-10-17 09:20:12 - Feat.: 0 - Title: Netflix potiahol najmä seriál Stranger Things. Počet predplatiteľov stúpol o 12 percent 03 - Modified: 2019-10-24 11:10:57 - Feat.: 0 - Title: Netflix plánuje zakročiť proti používateľom zdieľajúcim heslá 04 - Modified: 2019-11-04 09:45:11 - Feat.: 0 - Title: Odštartovala streamovacia služba Apple TV+, relácie majú slovenské titulky
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
17. júl 2024 19:09