Deutsche Welle
StoryEditor

Rusko zatvára redakciu Deutsche Welle a zakáže jej vysielanie v krajine

03.02.2022, 16:05
Autor:
ČTKČTK
Riaditeľ Deutsche Welle označil ruské kroky za prehnané a absurdné, spoločnosť sa chce právne brániť.

Rusko nariadilo uzavretie spravodajskej kancelárie nemeckej stanice Deutsche Welle v krajine, zruší akreditáciu jej zamestnancom a zakáže jej vysielanie na území federácie. Informovali o tom dnes tlačové agentúry s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia.

Moskva podľa nich tento krok robí v reakcii na nedávny zákaz vysielania ruskej štátnej televízie RT (predtým Russia Today) v Nemecku. Riaditeľ Deutsche Welle označil ruské kroky za prehnané a absurdné, spoločnosť sa chce právne brániť.

Nemecké úrady na začiatku februára požiadali, aby RT zastavila svoje nemeckojazyčné vysielanie na území spolkovej republiky, pretože podľa nich nemá potrebné povolenie. RT, ktorá podľa kritikov šíri ruskú vládnu propagandu, to odmietla. Moskva vzápätí sľúbila odvetné opatrenia.

Rusko reaguje zákazom vysielania

„V reakcii na (...) nie priateľské kroky Nemecka, ktoré zakázalo satelitné a iné vysielanie nemeckojazyčného televízneho kanála RT DE, ruská strana chce realizovať prvú etapu odvetných opatrení: uzavretie spravodajskej kancelárie nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti Deutsche Welle v Ruskej federácii,“ uviedla ruská diplomacia vo vyhlásení.

Moskva okrem toho zakáže vysielanie nemeckej stanice na ruskom území a zruší akreditáciu všetkým zamestnancom ruskej redakcie Deutsche Welle, uviedla agentúra TASS a poznamenala, že medzi ďalšie plánované kroky patrí okrem iného začatie konania o označení Deutsche Welle za takzvaného „zahraničného agenta“. Označenie, ktoré má od čias Sovietskeho zväzu hanlivý podtext, obnáša ďalšiu vládnu kontrolu a komplikácie.

Rusko ďalej plánuje zostaviť zoznam ľudí, ktorí sa podieľali na obmedzení vysielania RT v Nemecku, ktorí budú mať zakázaný vstup do Ruska, napísala Deutsche Welle.

Deutsche Welle podnikne právne kroky

Šéf Deutsche Welle v reakcii na ruské kroky vyhlásil, že niečo podobné musia médiá „zažívať iba v autokraciách“. „Podnikneme právne kroky,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Peter Limbourg. Podľa agentúry TASS povedal, že moskovská kancelária Deutsche Welle chce pokračovať v práci, pokiaľ ju nebude zákaz formálne oznámený.

Nemecká mediálna spoločnosť zatiaľ od ruských úradov oficiálne oznámenie o konci vysielania v Rusku nedostala, dozvedela sa o ňom z médií, povedal predtým hovorca Deutsche Welle Christoph Jumpelt denníku Spiegel.

Deutsche Welle je nemecká televízna a rozhlasová stanica, ktorá podľa svojho webu prináša správy v 32 jazykoch, vrátane ruštiny.

RT spustila svoj kanál v nemčine v decembri. Vysiela ho zo Srbska, kde má povolenie tamojších úradov, a tvrdí, že jej to vďaka európskym pravidlám stačí aj na vysielanie v Nemecku. Nemecký televízny regulátor ZAK to ale vidí inak. RT podľa neho musí mať nemecké povolenie, o ktoré si zatiaľ televízia nepožiadala.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 11:16