StoryEditor

Taliansky Vogue má namiesto fotiek ilustrácie

06.01.2020, 10:48
Autor:
ČTKČTK
Chce znížiť uhlíkovú stopu a tak šetriť prostredie.

Talianska verzia módneho časopisu Vogue nahradila vo svojom prvom vydaní nového roka fotografie ilustráciami. Chce tak prispieť k ochrane životného prostredia a trvalej udržateľnosti, pretože podľa šéfredaktora Emanuela Farnetiho robenie módnych fotografií po celom svete má na životné prostredie negatívny dopad.

Podľa Farnetiho je to  tiež zrejme prvýkrát, kedy Vogue od vynálezu fotografie, vychádza bez fotografií. Iniciatíva je súčasťou novej stratégie Vogue zameranej na ochranu životného prostredia, ktorá bola vypracovaná minulý mesiac a ktorú podpísali editori všetkých 26 vydaní publikácie vydavateľstva Conté Nast.

Minuloročné septembrové vydanie talianskej Vogue, ktoré je zvyčajne najväčším v roku, ukázalo, aká veľká je uhlíková stopa módneho magazínu. "Do jeho výroby sa zapojilo 150 ľudí. Zhruba 20 letov a asi tucet ciest vlakom. Štyridsať áut v pohotovosti. Šesťdesiat medzinárodných dodávok. Svetlá rozsvietené počas nepretržitého obdobia najmenej 10 hodín, čiastočne poháňané benzínovými generátormi. Potravinový odpad zo stravovacích služieb. Plast k zabaleniu odevov. Elektrina na dobíjanie telefónov, fotoaparátov," napísal Farneti.

Januárové číslo má osem rôznych ilustrovaných obálok, ktoré vznikli bez cestovania a články o odevoch, ktoré sú recyklované z textilného odpadu a obnoseného oblečenia. Z úspor vzniknutých výrobou čísla bez nákladných fotografií získa benátska nadácia Fondazione Querini Stampalia, ktorej sídlo poškodili novembrové povodne.

Konzultačná spoločnosť McKinsey & Company vlani odhadla, že odevný priemysel sa do roku 2030 rozšíri o dve tretiny a do roku 2050 bude zodpovedný za štvrtinu globálnych uhlíkových emisií, zatiaľ čo v roku 2015 to boli len 2 percentá, doplnila agentúra AP

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 12:32