StoryEditor

Médiá v kauze Harryho a Meghan poukazujú na dvojaký meter bulváru

15.01.2020, 09:15
Autor:
(čtk)(čtk)
Web Buzzfeed News našiel niekoľko prípadov, keď bulvár písal v rovnakých súvislostiach, ale s iným podtónom o vojvodkyni Meghan a vojvodkyni Kate.

Kauza okolo ústupu princa Harryho a jeho manželky Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač.

Médiá pripomínajú sporné výroky napríklad o "exotickom DNA" súčasnej vojvodkyne zo Sussexe a prinášajú správy, ktoré nasvedčujú dvojitému metru bulváru. Meghan napríklad opakovane čelila kritike za rovnaké správanie, o akom sa u manželky princa Williama Kate písalo pozitívne či neutrálne.

Harry a Meghan sa na bulvár sťažujú v podstate od samého začiatku ich vzťahu. Už v novembri 2016 vydal 35-ročný princ vyhlásenie kritizujúce "rasistické narážky" niektorých komentárov, ako aj "otvorený sexizmus a rasizmus" na sociálnych sieťach. Vlani potom kráľovský pár médiá obvinil z "neutíchajúcej propagandy" a šikanovania.

K sťažnostiam sa na jeseň pripojilo aj niekoľko desiatok britských poslankýň, ktoré pre zmenu hovorili o "staromódnych a koloniálnych podtónoch" v tlači. Naznačili, že bulvár zverejňoval aj oznámenie, ktorých cieľom bolo "ublížiť žene bez akéhokoľvek zrejmého dôvodu".

Napríklad denník Daily Mail v minulosti vojvodkyňu Meghan spojil s kriminálnymi gangami z Comptone na predmestí Los Angeles, zatiaľ čo sestra britského premiéra Rachel Johnsonová v komentári pre nedeľník Mail on Sunday napísala, že bývalá herečka tmavej pleti prinesie do kráľovského rodu "pestrú a exotickú DNA".

Vlani na jar zase rozhlasový moderátor BBC Danny Baker po narodení syna Harryho a Meghan zverejnil na Twitteri fotografiu s malým šimpanzom, ktorej pridal popisok "kráľovské dieťa opúšťa nemocnicu". Následne bol z BBC prepustený.

Twitter

Web Buzzfeed News okrem toho našiel niekoľko prípadov, keď bulvár nemeral Meghan a Harrymu rovnakým metrom ako vojvodkyňu Kate a jej manžela. Daily Mail sa v jednom z titulkov pýtal, prečo si tehotná Meghan "nemôže prestať siahať na bruško", zatiaľ čo u Kate o rok skôr písal o "nežných" dotykoch. Denník Daily Express zase pred rokom kritizoval Meghan za obľubu v konzumácii avokád, hoci predtým o tomto plode písal ako o lieku na rannú nevoľnosť pre Kate. Buzzfeed News podobných príkladov uvádza desať.

"Britská tlač uspela vo svojej zjavnej snahe vyštvať Meghan z Británie," napísala v komentári na webe denníka The New York Times (NYT) lektorka žurnalistiky na Univerzite Južnej Kalifornie Afua Hirschová. Akademička a autorka knihy "Brit (ish)" o rasizme v britskej spoločnosti sa domnieva, že "rasistický prístup" bulváru k Meghan nebolo možné prehliadnuť už od prvého titulku.

Podobné obvinenia vzniesli aj ďalší komentátori alebo poslanec Clive Lewis. Ministerka vnútra Patelová sa ale domnieva, že rasizmus nezohral úlohu pri rozhodnutí vojvodu a vojvodkyne z Sussexe ustúpiť z ich súčasných rolí. BBC v pondelok povedalo, že nič také v médiách nezaznamenali. Iní analytici zase pripomínajú, že Meghan rozhodne nie je prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý má s britským bulvárom problémy.

Nech už bolo príčinou napätých vzťahov čokoľvek, Harry a Meghan plánujú po odklone od monarchie komunikáciu s médiami výrazne zmeniť. Na svojom novom webe uviedli, že už nechcú byť súčasťou takzvaného kráľovského rozpisu, čo je systém komunikácie s vybranými denníkmi, vrátane štyroch bulvárnych. Exkluzívny prístup budú umožňovať "dôveryhodným titulom, ktoré sa zameriavajú na objektívne spravodajstvo".

Podľa autorky stĺpčekov Nesrine Malikova každopádne aktuálne debata o rasizme britskú spoločnosť nikam neposunie. Tieto polemiky sa dávno zmenili v "pantomímu", ktorej cieľom nikdy nie je naprávať nespravodlivosti. "Britská debata o rase sa bez prestania opakuje, najprv ako tragédia a potom naveky vekov ako fraška," píše na webe denníka The Guardian.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 02:12