Slovensko je plné krásnych technických pamiatok a priemyselných areálov. Žiaľ, z mnohých sú už dnes ruiny. Nový dokumentárny seriál RTVS Tiene ruín zavedie divákov na sedem takýchto miest.
Banskobystrické štúdio RTVS pripravilo dokumentárny seriál, v ktorom sa venuje siedmim rôznym miestam a pamiatkam, ktoré zanechali v slovenskom hospodárstve výraznú stopu. Tvorcovia zavedú divákov do Medeného hámra, sklární v Utekáči, textilky v Ružomberku, starej železiarne v Krompachoch, azbestovocementových závodov v Púchove, trnavského cukrovaru a k vodnému mlynu v Predajnej.
Prvú časť dokumentu, Banskobystrický Medený hámor, odvysiela Dvojka 1. februára o 8:50. Medený hámor je jeden z najstarších veľkovýrobných podnikov na Slovensku, jeho prevádzka bežala takmer 500 rokov. Táto fabrika v Banskej Bystrici dlhé roky vyrábala medené výrobky, ktoré sa vyvážali do celého sveta. Dnes však tento areál zíva prázdnotou a budovy sa zmenili na ruiny. Podobný osud majú viaceré miesta – sklárne v Utekáči, textilka v Ružomberku, stará železiareň v Krompachoch či vodný mlyn v obci Predajná neďaleko Brezna.
„Sme radi, že v unikátnej dokumentárnej sérii RTVS môžeme priblížiť príbehy známych aj menej známych miest, na ktoré bol kedysi náš slovenský či československý alebo dokonca uhorský priemysel pyšný, a v súčasnosti z nich zväčša zostali len spustnuté objekty. V dokumentoch staviame do kontrastu niekdajšiu slávu podnikov a hodnotu industriálnej architektúry a dnešné chátrajúce „strašiaky“ miest a obcí,“ uviedol Miroslav Debnár, riaditeľ Štúdia RTVS Banská Bystrica.
„Napríklad sklárne v Utekáči boli vďaka približne 200-ročnej výrobe skla známe po celom svete, kým ich nedostihla privatizácia v 90. rokoch 20. storočia a v súčasnosti sú spustošené,“ dodal Michal Várošík, scenárista a režisér Tieňov ruín.