StoryEditor

V Los Angeles sa predstavilo nové múzeum kinematografie

09.02.2020, 17:20
Autor:
ČTKČTK
V múzeu sa nachádzajú dve kiná, predmety z najslávnejších filmov a špeciálne výstavy.

Kino pre tisíc divákov, jedinečné predmety z najslávnejších snímok svetovej kinematografie a výhľad na hollywoodske kopce - tak vyzerá nové múzeum filmu v Los Angeles.

Jeho dvere zatiaľ len pre novinárov otvorila krátko pred udeľovaním Oscarov americká filmová akadémia. Kedy sa dovnútra bude môcť pozrieť verejnosť, zatiaľ nie je isté, napísal americký web Variety.

"Toto múzeum patrí všetkým. Los Angeles nikdy nemalo tak veľké múzeum filmu, a to napriek tomu, že mesto aj filmový priemysel už dlho vedia, že je ho potrebné," uviedol riaditeľ inštitúcie Bill Kramer. "Stavba je v podstate hotová. Začíname zariaďovať galérie a výstavy," dodal. Presný dátum otvorenia múzeum zatiaľ neoznámilo, ale má to byť v tomto roku.

Museum of Motion Picture

​O otvorení múzea kinematografie sa Hollywood snaží už takmer pol storočia. Útočisko mu nakoniec poskytla budova od talianskeho architekta Renza Piana, vnútri ktorej sa okrem iného nachádzajú dve kiná. V tom väčšom sa na sedačkách potiahnutých talianskym zamatom usadí až 1000 ľudí, v tom menšom 288.

Návštevníci si budú môcť prezrieť aj slávne predmety z filmov zlatej éry Hollywoodu. Sú medzi nimi napríklad červené črievice herečky Judy Garland z filmu Čarodejník z krajiny Oz z roku 1939, vstup do kaviarne, ktorý sa preslávil vďaka filmu Casablanca, alebo kapucne grófa Draculu, ktorú nosil Béla Lugosi v legendárnom filme z roku 1931.

Museum of Motion Picture

​Múzeum pripravuje aj špeciálne výstavy na počesť herca Kirka Douglesa, ktorý zomrel tento týždeň. "S rodinou Douglasovcov sme si blízki. Máme niekoľko predmetov spojených s Kirkom a múzeum bude rozprávať jeho príbeh," vyhlásil Kramer.

K svojmu oficiálnemu otvoreniu múzeum chystá retrospektívu venovanú japonskému režisérovi Hajaovi Mijazakimu, spoluzakladateľmi štúdia Ghibli, ktorý je autorom animovaných snímok Princezná Mononoke či Môj sused Totoro. Jeho film Cesta do fantázie vyhral v roku 2003 Oscara za najlepší animovaný film.

Museum of Motion Picture

​Retrospektívu bude nasledovať výstava dejín černošských režisérov, ktorá má prispieť k zobrazenie dejín filmu "v celej ich rozmanitosti". Americká filmová akadémia býva často obviňovaná z uprednostňovania belochov a mužov, pripomína AFP.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. september 2023 19:26