Je ešte predčasné hovoriť o tom, aké budú finančné straty umeleckých inštitúcií a organizátorov kultúrnych podujatí v súvislosti so zákazom hromadných podujatí.
Pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu, ktorý sa zaoberá opatreniami na spomalenie šírenia nového koronavírusu, to uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).
Ministerka sa odvoláva na poistenie
Rovnako je podľa nej v tejto chvíli ešte priskoro hovoriť o možných kompenzáciách. Myslí si, že časť organizátorov kultúrnych podujatí a umeleckých scén môže situáciu riešiť aj prostredníctvom poistenia.
"Niektorí umelci majú postenie a myslím si, že aj kultúrne inštitúcie, organizujúce veľké podujatia, by mohli mať poistenie," naznačila Laššáková. Podľa nej je potrebné sa pripraviť, že zákaz týkajúci sa aj kultúrnych akcií bude platiť dlhšie ako dva týždne.
Zároveň zdôraznila, že zákaz hromadných podujatí by mali zodpovedne rešpektovať všetci aktéri vrátane cirkevných inštitúcií. Narážala pritom na náznaky, že by sa plošné nariadenie týkajúce sa aj bohoslužieb mohlo obchádzať. "Je to na zodpovednosti všetkých, ak tu raz platí takýto zákaz a je mimoriadna situácia, tak to musí platiť pre všetkých," dodala.
Od utorka 10. marca v súvislosti s prevenciou pred šírením nákazy novým koronavírusom platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí.
Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem, platí do 23. marca. Verejné vyhlášky s opatreniami zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. O opatreniach rozhodol v pondelok 9. marca krízový štáb. O ďalších opatreniach rozhoduje ústredný krízový štáb na štvrtkovom zasadnutí.
Od štvrtkového rána navyše platí na území SR mimoriadna situácia.