Ukrajinský prezident Zelenskyj, francúzska hlava štátu Macron a ruský líder Putin v Paríži rokovali o ukončení násilia na východe Ukrajiny, ktoré komplikuje aj rokovania o dodávkach plynu.TASR
StoryEditor

Ruské weby a sociálne siete budú na Ukrajine zablokované ďalšie tri roky

15.05.2020, 10:35
Autor:
TASRTASR
Toto nariadenie na Ukrajine platí už od roku 2017.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) o predĺžení zákazu fungovania ruských webov a sociálnych sietí na Ukrajine o ďalšie tri roky. V piatok o tom informovala agentúra Ukrinform.

Toto nariadenie na Ukrajine platilo od roku 2017. Vtedajší prezident Petro Porošenko nariadenie o blokovaní ruských webov a sociálnych sietí zdôvodnil bezpečnostnými dôvodmi.

Na čiernej listine sa vtedy ocitla aj najpopulárnejšia sociálna sieť na Ukrajine VKontakte, ktorú podľa prieskumov využívalo približne 12 miliónov Ukrajincov. Na sieti Odnoklassniki bolo v čase vydania zákazu registrovaných asi 50 percent používateľov sociálnych sietí na Ukrajine. Porošenkovo nariadenie sa týkalo aj spoločnosti Yandex a služby Mail.ru.

Porošenko pred tromi rokmi spoluobčanom odporučil, aby sa presunuli na Facebook, Instagram či Twitter.

Začiatkom apríla tohto roku Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zaslala RNBO návrh na predĺženie sankcií o ďalšie tri roky. Tajná služba SBU vysvetlila svoju iniciatívu potrebou zaistiť bezpečnosť štátu. RNBO návrh schválila minulú stredu a následne ho zaslala ukrajinskému prezidentovi na zváženie a konečné schválenie.

Zároveň 13. mája ukrajinský parlament prijal uznesenie, v ktorom žiada predĺženie sankcií voči ruským internetovým spoločnostiam.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. jún 2023 12:32