StoryEditor

Organizácia WJP ocenila troch novinárov za prácu na prípade Kuciak

05.06.2020, 10:15
Autor:
ČTKČTK
Cenu Anthonyho Lewisa im udelila za to, že svojou prácou prispeli k zvýšeniu povedomia o dôležitosti právneho štátu.

Nezávislá organizácia World Justice Project (WJP), ktorá sa snaží prispieť k zlepšeniu úrovne právneho štátu vo svete, ocenila investigatívnych novinárov - Pavlu Holcovú, Arpáda Soltésza a Evu Kubániovú.

Udelila im Cenu Anthonyho Lewisa za to, že svojou prácou týkajúcou sa prípadu vraždy slovenského žurnalistu Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej prispeli k zvýšeniu povedomia o dôležitosti právneho štátu.

Novinárska investigatíva, z ktorej podrobnosti zverejňuje Projekt pre informovanie o organizovanom zločine a korupcii (Organized Crime and Corruption Reporting Project), odhalila podľa WJP rozbujnelý systém korupcie na Slovensku. Tým sa v čase svojej smrti zaoberal novinár Ján Kuciak.

Pri práci na objasnení Kuciakovej vraždy Holcová, Soltész a Kubániová zhromaždili desiatky terabytov dát, vrátane výpovedí svedkov, záznamov z kamier alebo dát z mobilných telefónov.

WJP

​Organizácia World Justice Project pripomína, že tak vybudovali knižnicu, do ktorej umožnili prístup aj iným novinárom. "Tým, ako tím katalogizoval, analyzoval a informoval o získaných dátach - a tým, že ich novinári z ostatných médií využívali na vytváranie správ a reportáží, odhalili nielen hlboko skorumpovaný a vydierateľný justičný systém, ale aj páchateľa," uvádza WJP na svojich internetových stránkach.

V dôsledku investigatívnej práce novinárov a rastúceho nátlaku verejnosti v marci 2018 z funkcie odstúpil vtedajší slovenských premiér Rober Fico, bývalý generálny prokurátor je v súčasnosti vyšetrovaný a 13 sudcov bolo obvinených z korupcie a ďalších trestných činov.

Novinárka Pavla Holcová o investigácii nasledujúcej po zavraždení Kuciaka a Kušnírovej povedala, že sa jej a jej kolegom podarilo ukázať, ako skorumpovaný bol slovenský štát a ako sa jeden "krivácky podnikateľ" považoval za niekoho, kto je nad zákonom. "Stálo to za to, pretože spoločnosť na Slovensku sa zmenila a u ľudí sa začala obnovovať dôvera v justičný systém a právny štát," povedala Holcová.

Z objednania vraždy Jána Kuciaka je obžalovaný podnikateľ Marián Kočner. Podľa obžaloby si ju zadal z pomsty za to, že novinár poukazoval na jeho rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť. K nej využíval svoje kontakty medzi politikmi alebo v justičných kruhoch.

Anthony Lewis bol dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny. Zomrel v roku 2013.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
31. máj 2023 17:09