Wikipedia / Milan Kundera
StoryEditor

Na internete sa opäť objavila falošná správa o úmrtí Milana Kunderu

18.06.2020, 20:40
Autor:
ČTKČTK
Informáciu bez overenia prebralo niekoľko európskych spravodajských webov.

Na twitteri sa dnes objavila falošná správa o úmrtí česko-francúzskeho spisovateľa Milana Kunderu. Informáciu bez overenia prebralo niekoľko európskych spravodajských webov, vrátane webu prestížneho poľského denníka Gazeta Wyborcza. České veľvyslanectvo v Paríži sa spojilo so spisovateľovou rodinou a tá informáciu o jeho úmrtí vyvrátila.

Správa o úmrtí Milana Kunderu sa objavila na twitterovom účte, ktorý zdanlivo patrí bývalému veľvyslancovi Českej republiky vo Francúzsku Petrovi Drulákovi. Účet má 2333 sledujúcich a vznikol len tento rok vo februári.

Informácie o spisovateľovej smrti sprevádzaná jeho fotografiami sa objavila na účte vo francúzštine, angličtine i češtine.

Zhruba dve hodiny po zverejnení sa na rovnakom účte objavila informácia, že sa jedná o falošný účet talianskeho novinára Tommassa Debenedettiho. Ten už virtuálne "pochoval" rad známych osobností, pred časom sa pokúsil novinárov na twitteri zmiasť informáciou o smrti bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara.

Informácia o Kunderovej údajnej smrti sa v obsiahlom nekrológu objavila napríklad na webe denníka Gazeta Wyborcza, ktorý však článok onedlho stiahol. "Informácie o Kunderovej smrti je fake news," uviedol web a poprial spisovateľovi, aby "čo najdlhšie žil v dobrom zdraví".

Falošná správa už nie je ani na talianskom webe Askanews, na francúzskom webe Mediamass uviedli informáciu na pravú mieru.

Je to už druhýkrát, čo falošný účet na twitteri ohlásil údajnú smrť Milana Kunderu. V roku 2017 správa vyšla na účte, ktorý zneužil názov Kunderovho nakladateľstva Gallimard.

Jeden z najznámejších českých autorov má 91 rokov. Narodil sa 1. apríla 1929 v Brne, od roku 1974 žije vo Francúzsku. Československého občianstva ho zbavil komunistický režim po tom, čo spisovateľ vydal v roku 1979 Knihu smiechu a zabudnutia, v ktorej vtedajší hlavu štátu Gustáva Husáka označil za "prezidenta zabudnutia". Kundera má od roku 1981 francúzske občianstvo. Vlani v decembri opäť získal aj české.

23. máj 2022 00:42