Sociálne siete facebook a twitter opäť zasiahli proti niektorým príspevkom amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho kampane za znovuzvolenie. Spoločnosť Facebook zo svojej rovnomennej platformy odstránila reklamné príspevok Trumpového tímu, ktorý obsahoval symbol používaný nacistami za druhej svetovej vojny. Twitter zase prvýkrát upozornil na jeden z prezidentových príspevkov, že manipuluje s médiami.
Trumpova kampaň zverejnila na facebooku reklamné príspevky, v ktorých vystupovala proti organizácii Antifa, teda Antifašistickej akcii. Tú prezident a jeho tím bez dôkazov viní z rabovania a násilností, ktoré v posledných týždňoch na niektorých miestach sprevádzali prevažne pokojné protesty proti rasizmu a policajnej brutalite vyvolané úmrtím černocha George Floyda po tvrdom zákroku belošského policajta.
"Nebezpečné davy krajne ľavicových skupín pobehujú našimi ulicami a spôsobujú úplný chaos," písalo sa v sponzorovaných príspevkoch, ktoré sa objavili na profiloch Trumpa, jeho viceprezidenta Mikea Pence či na stránke Trumpovej kampane. Správy vyzývali k podpore Trumpovej snahy označiť Antifa za domácu teroristickú organizáciu.
K príspevkom bol pripojený obrázok červeného trojuholníka namiereného vrcholom dole s čiernym ohraničením. Podobný symbol pritom podľa expertov používali nacisti pre označenie komunistov a ďalších politických väzňov v koncentračných táboroch. Po vojne si ho vzali za svoj niektoré antifašistické organizácie v Británii a Nemecku, podobne ako si aj iné skupiny osvojili symboly, ktoré boli predtým používané pre ich represiu.
"Odstránili sme tieto príspevky a reklamy kvôli porušeniu našich pravidiel proti organizovanej nenávisti," uviedol Facebook vo vyjadrení. "Naše pravidlá zakazujú používanie symbolov zakázaných nenávistných skupín, využívaných na identifikáciu politických väzňov, bez poskytnutia kontextu, ktorý symbol odsudzuje, alebo vysvetľuje," dodala internetová spoločnosť.
Podľa denníka The New York Times nebolo jasné, či Trumpova kampaň vedela, čo symbol znamená. V reakcii na twitteri uviedla, Že symbol je na sociálnej sieti dostupný ako emotikon a že ho často používa Antifa. Navyše podľa Trumpovho volebného tímu nie je v databáze nenávistných symbolov medzinárodné mimovládne organizácie Liga proti hanobeniu (ADL). Historik so špecializáciou na Antifa z Rutgersovej univerzity Mark Bray však The New York Times povedal, že v Spojených štátoch tento trojuholník stúpenci antifašistickej organizácie nepoužívajú.
This is an emoji. ?
— Trump War Room - Text TRUMP to 88022 & get the APP (@TrumpWarRoom) June 18, 2020
It's also a symbol widely used by Antifa. It was used in an ad about Antifa.
It is not in the ADL's Hate Symbols Database. pic.twitter.com/AY1YRxduf4
Do aféry sa na twitteri sa pridalo tiež múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore v Osvienčime a Osvienčime, ktoré uviedlo, že väzni s červeným trojuholníkom tvorili v táboroch najpočetnejšiau kategóriu.
A red triangle that marked 'political prisoners' was the most common category of prisoners registered at the German Nazi #Auschwitz camp.
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) June 18, 2020
In August 1944, political prisoners constituted 95 percent of camp prisoners'. A letter inside the triangle could mark the nationality. pic.twitter.com/jBuNn0xmL1
Spoločnosť Twitter potom na svojej sieti označila za manipulatívny Trumpov štvrtkový príspevok, v ktorom prezident zdieľal video, na ktorom černošské a belošské dieťa beží po chodníku. Do záberu je však vložené falošné logo televíznej stanice CNN s titulkom "vystrašené batoľa uteká pred rasistickým dieťaťom", v ktorom je navyše pravopisná chyba. Účelom videa bolo obviniť "falošná médiá", ako Trump často nazýva okrem iného práve CNN, že šíri nepravdivé informácie. Zábery použité vo videu pritom pochádzajú zo septembrovej reportáže CNN, ktorá sa zaoberala vrelých vzťahoch týchto dvoch detí.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 19, 2020