TASR
StoryEditor

Literárny fond ocenil novinársku tvorbu za rok 2019

23.06.2020, 20:20
Autor:
TASRTASR
Do súťaže sa prihlásilo 156 súťažiacich s 334 príspevkami z oblasti spravodajstva, publicistiky a novinárskej fotografie.

Novinársku tvorbu v roku 2019 ocenil v utorok v Bratislave Literárny fond. Do súťaže o jeho výročnú cenu, ktorú vyhlasuje výbor sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu, sa prihlásilo 156 súťažiacich s 334 príspevkami z oblasti spravodajstva, publicistiky a novinárskej fotografie.

Výročnú cenu v kategórii publicistika získali Marcel Hanáček (RTVS, Rádio Regina Západ) a Lýdia Kokavcová (RTVS, Slovenská televízia).

V kategórii spravodajstvo získal toto ocenenie Peter Dzurilla (TV Joj).

Mimoriadnu cenu za novinársku tvorbu v roku 2019 dostali v kategórii publicistika v podkategórii tlač Andrej Barát (Pravda), ďalej Jakub Filo, Juraj Fellegi, Adam Valček a redakcia SME za špeciálne vydanie denníka k uplynutiu prvého roku od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V skupine rozhlas si mimoriadnu cenu odniesli Ivica Ruttkayová (RTVS, Rádio Devín) a Barbora Németh zo Slovenského rozhlasu, v podkategórii televízia Henrich Krejča (TV Markíza) za strihový film, ktorý je rekonštrukciou udalostí po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice. V kategórii spravodajstvo ocenili Janu Veľasovú (TV Joj).

V kategórii novinárska fotografia si mimoriadnu cenu opäť prevzal Michal Svítok (TASR) za fotografiu Posledné preteky. "Vždy je to prekvapenie a vždy poteší takéto ocenenie práce," priznal Svítok. V ocenenej sérii fotografií zachytil posledné preteky Nasti Kuzminovej, ktorými sa rozlúčila s aktívnou kariérou.

Prémie za novinársku tvorbu za rok 2019 dostali v kategórii publicistika Jozef Sedlák (Denník Pravda), Eva Bombová (Evanjelický posol spod Tatier), Bianka Stuppacherová-Popovičová (Magazín Pravdy), Vladimír Kampf (Život), Peter Kapitán (Trend), Martina Raábová (Sme). V podkategórii internetové médiá bola ocenená Ľuba Lesná (dennikn.sk).

V skupine rozhlas sa o prémie podelili Soňa Gyarfášová, Sylvia Hoffmannová, Hana Michalčíková, Kristína Bertičová, Kristína Chrenková, Lenka Dzobová (všetky Slovenský rozhlas), Lucia Pálešová a Ondrej Rosík (obaja Rádio Lumen).

V časti televízia prémiu získali Lenka Stanková (TV Markíza), Katarína Začková a Ivan Brada (obaja RTVS).

V kategórii spravodajstvo patrí prémia Michalovi Frankovi (Korzár), Jane Tomalovej (Podtatranské noviny), Petrovi Kováčovi, Romanovi Cuprikovi a Zuzane Kovačič Hanzelovej (všetci traja Sme) a Petrovi Jabrikovi so spoluautorom Kristiánom Sabom (Denník Korzár).

V časti televízia prémie udelili Jane Obrancovej, Marii Balážovej Melníkovej (obe RTVS), Jozefovi Slivenskému (TA3), v kategórii novinárska fotografia patrí prémia Jozefovi Jakubčovi (Denník Sme).

01 - Modified: 2020-06-23 18:22:32 - Feat.: - Title: Literárny fond ocenil novinárov. Jaroslav Kalný získal cenu Romana Kaliského
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 23:23