StoryEditor

RTVS mení večerný program. Uctí si osobnosť Ennia Morriconeho

06.07.2020, 12:05
Autor:
redred
Taliansky hudobný skladateľ zomrel vo veku 91 rokov. Na konte má stovky filmových melódií.

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, ktorý vytvoril stovky filmových melódií.

RTVS mení dnešný večerný program a jeho osobnosť si pripomenie o 20:30 na Jednotke filmom Vtedy na Západe a o 23:30 na Dvojke v relácii Anjeli strážni Ennia Morriconeho.

Ennio Morricone sa preslávil najmä ako skladateľ filmovej hudby a nechával sa inšpirovať rôznymi hudobnými žánrami. Od roku 1946 zložil viac ako 500 kompozícií k filmom a rôznym televíznym projektom. Rodený Talian bol známy však aj ako dirigent a hudobník. 

Študoval na Národnej akadémii svätej Cecílie, kde absolvoval hru na trúbku pod vedením Umberta Semproniho. Neskôr bol jeho pedagógom Goffred Petrassi, vďaka ktorému sa začal venovať kompozícii. Nakoniec ju aj vyštudoval. Ako študent si zarábal hraním v rôznych rímskych kluboch, spolupracoval aj s talianskym rozhlasom.

Kolegovia z branže ho od začiatku kariéry považovali za výnimočného, priam až excentrického muzikanta, ktorý sa nebál v hudbe experimentovať a riskovať. Jeho hudba preslávila aj známy televízny seriál La Piovra z prostredia mafie.

Z jeho pera vzišli slávne filmové melódie, napríklad soundtrack k slávnemu westernu Vtedy na západe, hudba k seriálu Chobotnica či k filmu Quentina Tarantina Osem hrozných.

V roku 2007 získal Oscara za celoživotné dielo. Okrem toho je nositeľom cien Grammy, Zlatých glóbusov a množstva ďalších prestížnych ocenení.

Ennio Morricone preberá Oscara Ennio Morricone preberá Oscara

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 01:36