StoryEditor

Začala sa záchrana chalúpky deduška Večerníčka. V novembri bude kompletne obnovená a sprístupnená verejnosti

09.07.2020, 11:35
Autor:
TSTS
Známa chalúpka deduška Večerníčka je jedným z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja. 

Známa chalúpka deduška Večerníčka patrí medzi národné kultúrne pamiatky a je jedným z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja. 

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Do domčeka zatekalo a obec preto v minulosti prekryla slamenú strechu nepremokavou celtou. Na mnohých miestach bola opadaná aj hlinená omietka, preto už bolo nutnosťou, aby došlo k rekonštrukcii tohto zrubu, ktorý je vernou kópiou z legendárnej Večerníčkovej znelky. Kompletná rekonštrukcia sa uskutoční pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Vymení sa nielen strecha, ale aj poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy, vymuruje sa komín a nanovo zvonku i zvnútra omietne.

RTVS

RTVS / Domček deduška Večerníčka v Novej Sedlici

RTVS / Domček deduška Večerníčka v Novej Sedlici

​RTVS ako verejný obstarávateľ zadal zákazku v súlade so Zákonom o verejnom obstarávaní v plnom znení. Konečným úspešným uchádzačom sa stal Dušan Žipaj z Matiašky, ktorý predložil najvýhodnejšiu cenu a splnil tak všetky požiadavky verejného obstarávateľa.

Cena diela je vyčíslená na 114 789,06 eur s DPH. „Je to drevenica z drevených trámov, ktoré sú okresané a spájané bez klincov, pokope držia vlastnou váhou. Pri oprave sa využijú tradičné techniky, majstri naviažu aj slamenú strechu,“ informoval zhotoviteľ Dušan Žipaj. Drevenú stavbu vlastník RTVS presťahuje, zostane však v Novej Sedlici na mieste, kde bude pre turistov dostupnejšia. 

Na premiestnenie a rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky požiadala RTVS o finančné prostriedky aj Ministerstvo kultúry SR. Prostredníctvom dotačného programu Obnovme si svoj dom rozhodlo Ministerstvo kultúry SR o pridelení dotácie v sume 74 500 eur.
Rekonštrukcia a obnova tejto kultúrnej pamiatky by mala prebiehať päť mesiacov. Plánovaný termín ukončenia je november 2020.
Projekt pripravila spoločnosť TANOT, stavebný dozor bude vykonávať Ján Velebír.

RTVS plánuje vo vynovenom domčeku deduška Večerníčka zriadiť stálu expozíciu a depozitár detských programov.
„Verím, že o nejaký čas sa v tomto domčeku otvorí expozícia televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ skonštatoval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

01 - Modified: 2023-05-05 16:41:17 - Feat.: - Title: RTVS: Pri premiérovom prejave sme si splnili povinnosť, za obsah nezodpovedáme 02 - Modified: 2023-05-05 16:40:10 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka: Hegerova komunikácia bola fatálna, poškodil sebe aj strane 03 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 04 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 05 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 00:54