RTVS
StoryEditor

Lukáš Diko sa stal šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka

13.07.2020, 18:00
Autor:
hrnhrn
Vedenie redakcie prevzal od 13. júla.

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal tiež vedenie redakcie.

O novej posile tímu ICJK informovalo na svojom facebooku. „Podarilo sa nám centrum uviesť do života a stabilizovať ho, pokiaľ sa však má ďalej rozvíjať, potrebujeme niekoho s víziou a adekvátnou profesionálnou skúsenosťou,“ uviedol jeho predseda Arpád Soltész.

ICJK vzniklo v roku 2018 ako občianske združenie, ktoré pokračuje v práci investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorého spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili 21. februára 2018.

„Robiť kvalitnú investigatívu tak, ako ju robil Ján Kuciak, navyše v centre nesúcom jeho meno, je pre mňa obrovská zodpovednosť a pocta. Posledné mesiace nám opäť ukázali, že kvalitná a nezávislá investigatíva je na Slovensku nenahraditeľná, keďže novinári často suplujú prácu orgánov činných v trestnom konaní. Centrum je svojím zameraním a nezávislosťou jedinečné a jeho medzinárodný presah nám otvára možnosti posilniť a ďalej budovať kvalitnú investigatívu na Slovensku,“ povedal Lukáš Diko.

Lukáš Diko bol riaditeľom spravodajstva a publicistiky RTVS pod vedením Václava Miku, predtým pôsobil ako šéfredaktor spravodajstva v televízii Markíza. Začínal ako redaktor v denníku Sme a v rádiu Twist.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka je neziskové združenie novinárov, ktoré sa zameriava predovšetkým na odhaľovanie organizovaného zločinu a jeho korupčných praktík. Pri jeho zrode v roku 2018 boli slovenskí novinári Zuzana Petková, riaditeľka nadácie Zastavme korupciu, šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy a komentátor portálu Noviny.sk Arpád Soltész, ktorý je predsedom ICJK a jeho editorom. Členkou je tiež zakladateľka Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Pavla Holcová.

ICJK je partnerským centrom Organized Crime and Corruption reporting Project (OCCRP), ktoré združuje desiatky podobných centier na štyroch kontinentoch. V súčasnosti sa ICJK ako partner OCCRP podieľa aj na prevádzkovaní takzvanej Kočnerovej knižnice, v ktorej poskytuje slovenským novinárom prístup k dátam zaistením počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. jún 2023 09:14