New York Post
StoryEditor

Washington Post sa dohodol na vyrovnaní s teenegerom. Išlo o spor v hodnote 250 miliónov dolárov

25.07.2020, 09:41
Autor:
(pš)(pš)
Dôvodom bolo sporné video s rasovým podtónom.

Americký Washington Post ustúpil a dohodol sa na mimosúdnom vyrovnaní s mladým študentom Nickom Sandmannom a jeho rodinou. Mladý študent žaloval denník za video, v ktorom je nasnímaný spolu so spolužiakmi z katolíckej univerzity na výročnom anti-potratovom zhromaždení.

Video v USA vyvolalo kontroverzie, pretože mladý Sandmann sa v ňom ocitá zoči-voči staršiemu mužovi z indiánskeho kmeňa Omaha. Študent mal navyše čiapku s nápisom „Make America Great Again“. Video sa stalo rýchlo virálnym. Mnohí v ňom videli rasistický podtón. Teeneger žaloval denník za urážku na cti.

Súdny spor sa ťahal od februára minulého roka a suma, ktorú Sandmann a jeho právnici od denníka požadovali, sa vyšplhala na sumu 250 miliónov dolárov.

Neskôr sa objavilo aj ďalšie video, kde je vidieť, že na zhromaždení sa objavila aj skupina černochov, ktorá kričala na účastníkov zhromaždenia za život, ako aj na študentov katolíckej školy.
Sandmann od začiatku popieral obvinenia s rasovým kontextom a tvrdil, že sa snažil situáciu upokojiť tak, „zostal nehybný a pokojný“.

K dohode s denníkom došlo preto, že podľa Sandmannovcov Wasington Post veľmi rýchlo publikoval aj ďalšie video ako aj informácie, ktoré sa objavili neskôr, teda "celú pravdu".

Študent o dohode s denníkom informoval na Twitteri, suma ktorú zaplatil Washington Post nie je známa, píšu americké médiá. Zdôrazňujú však, že toto nebol jediný spor. Nick Sandmann žaloval viaceré americké médiá, okrem Washington Post, to boli aj CNN, ABC, CBS, The Guardian, The Hill and NBC.

Pričom spor s Washington Post je už druhým urovnaným sporom. Začiatkom tohto roka sa so študentom katolíckej univerzity dohodla CNN, od ktorej Sandmann  požadoval náhradu škody vo výške 275 miliónov dolárov.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 01:07