„Zatvorené divadlá, prázdne kluby, štadióny a kiná. Slovenská kultúra utŕžila najťažšiu ranu svojej povojnovej existencie. Ako sa k tomuto problému stavia štát? Ako verejnosť? Čo to bude znamenať pre budúce generácie?“
Tieto ako aj ďalšie aktuálne otázky sa bude pýtať svojich hostí moderátor Michal Havran v špeciálnom vydaní relácie Večera s Havranom, ktorú RTVS uvedie na Dvojke v utorok 29. septembra.
Moderátor Michal Havran privíta v štúdiu RTVS Zuzanu Hekel – riaditeľku Divadla Jána Palárika v Trnave, prekladateľku a manažérku kultúry; Bohdana Smiešku – analytika a konzultanta , Jozefa Luptáka – violončelistu a riaditeľa festivalu Konvergencie a Jozefa Kovalčíka – filozofa a estetika, riaditeľa Fondu na podporu umenia.
„V súčasnosti je obzvlášť dôležité venovať sa najmä aktuálnym spoločenským problémom a hľadať konštruktívne odpovede,“ povedal Michal Havran.
Témou diskusie budú otázky súvisiace so šírením koronavírusu a s dopadmi ochorenia COVID 19 na náš spoločenský a kultúrny aspekt života.
Špeciálne vydanie relácie Večera s Havranom uvedie Dvojka RTVS v utorok 29. septembra o 21:50. Po diskusii o 23:00 bude nasledovať dokument More hudby, ktorý zachytáva aktuálne dianie v slovenskom hudobnom priemysle na pozadí koronakrízy.
V kultúre pracuje 9 percent ľudí
Žijeme náročné časy, ktoré popri ostatných oblastiach spoločenského života zásadne vstúpili aj do slovenského hudobného priemyslu. Pandémia koronavírusu pripravila hudobnú branžu o obživu, zastavila koncertnú činnosť a odstavila hudobníkov od publika.
V dokumente účinkujú a na dopady koronakrízy na kultúrny priemysel reflektujú (o.i.) Celeste Buckingham, Katarína Knechtová, Jana Kirschner, B-komplex, Braňo Jobus, Jozef Lupták, Karol Mikloš, raperi Vec, Gleb, Kali, kapely HEX, Longital, Billy Barman, Polemic, Medial Banana, Puding pani Elvisovej, organizátori hudobných festivalov Pohoda, Grape, Sharpe, majitelia klubov, zvukári a technici, vďaka ktorým koncerty, festivaly a iné hudobné podujatia existujú.
Títo respondenti zastupujú 220 000 ľudí pracujúcich v kultúrnom kreatívnom priemysle – čo je 9 percent všetkých zamestnaných ľudí na Slovensku. Režisérom dokumentu je Braňo Špaček.